Gregor ve Gri Kehanet – Suzanne Collins / İnceleme


GREGOR VE GRİ KEHANET

   SUZANNE COLLINS

Kitap on bir yaşında bulunan Gregor’un ve iki yaşında ki kardeşi Bot’un başından geçenleri anlatıyor. Gregor’un aile babasının bir gün ani bir şekilde ortadan kaybolmasından sonra çektiği sıkıntıları, zorlukları ve annesinin çalışırken Gregor’un kız kardeşlerine ve büyükannesine nasıl baktığını anlatarak başlayan kitabımız Bot’un çamaşırhanede ki havalandırma deliğinden yer altı dünyasına geçişi ile devam ediyor. Gregor babasının anasıl birden ortadan kaybolduğunu, yarasalarının nasıl kocaman ve ejderha gibi kullanıldıklarını, böceklerinin ne kadar kocaman olduklarını, sıçanların nasıl düşman olduklarının hepsini tek tek yer altında ki dünyada tanışıyor.

Yer altında yaşayan insanların nasıl farklı olduklarını hangisini dost hangisinin düşman olduğunu, orada ki yaşamın zorluklarını – ışıksız, bitkisiz ve kısıtlı sayıda ki yiyeceklerin, kıyafetlerin örümcekler tarafından dokunduğunu – öğreniyorlar.

İlk kitapta Mr. Sandiwich’in – yeraltına ilk gelen insan, orada yaşamı bulan ilk insan – Regila sarayının bir odasının duvarlarına yazdığı kehanetlerden ilki olan Gri kehanetin gerçekleşmesini anlatıyor.

İki yerüstlünün – Bot ve Gregor’un – yeraltına inmesi ile kehanetin mısraları tek tek yaşanmaya başlayarak, böcekler ile anlaşma imzalanması, böceklerin Bot’u kraliçe ilan etmeleri, örümceklerle anlaşma imzalanmaması ve sıçanların saldırısı, sıçanların elinde bulunan Gregor’un babasını öldürme tehditleri hatta bütün yerüstlüleri öldürmek istemeleri ve bu yüzden savaş çıkması, Luxa’nın kuzeni Henry’nin Regila halkına ihaneti ve savaşı Regila halkının kazanarak, Gregor’un babasını kurtarmaları ve en sonda dünyaya geri dönmeleri ile hem kehanet tamamlanıyor hem de birinci kitabın sonuna geliniyor.

Kitap hatta seri her ne kadar 12+ yaş sınırlarını kapsasa da ben bu seriyi ilk kitaptan çok sevdim. Çocuk öykü kitabı olduğu için basit dil, mükemmel bir hayal gücü yer almaktadır. Serinin son kitaplarına doğru bozmamasını ümit ederek okumaya devam edeceğim ve umutlarım inşallah boşa çıkmaz (:

541461_10151433581812360_1092084213_n

SEVGİLER…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s