The Picture of Dorian Gray – Oscar Wilde / İnceleme


THE PICTURE OF DORIAN GRAY OSCAR WILDE

Kitap hakkında öncellikle şunu belirtmeliyim ki bu kitabı okumak için bir çok neden var. Bunların başını klasik olması, diğer klasiklerden farklı bir konu ve işlemesi, bu konunun Gotik tarzda olması ve İngiliz edebiyatının kralı olan Oscar Wilde’ın bir kitabı olması…

Ayrıca bu kitabı orjinal dilinde okumak o Gotik tarzı gerçek duyguları ile hissetmek, okuyan kişi de bambaşka duygular uyandırıyor. Bir çeviri ile orjinal dilin aynı hislere sahip olmadığını bu kitapta daha iyi anlıyoruz.

Kitap, çok az İngilizcesi bile olanın bile anlayacağı bir dile sahip o yüzden herkesin okumasını istiyorum.

Kitap genel çerceve de Dorian Gray’in arkadaşlık ilişkilerini, ilk gerçek aşkını, ilk gerçek aşkının nasıl karabasan gibi üstüne düşen ölümü ile sarsılması, ilk ona farklı duygular besleyen arkadaşını Lord Henry’e tercih etmesi ve bu yüzden sahip olduğu bencillik ve kendini beğenmişlikle bir canavara dönüşmesi.

Aslında canavara dönüşmesinin ve kitabın isminde de yer alan Basil’in çizdiği potre/resim sayesinde oluyor. Resmin bittiği gün Lord Henry’nin, Basil’in yanında olması ve Basil’in, Dorian Gray’i Lord Henry ile tanıştırmama çalışmaları ama birden ortaya çıkan Dorian ile ikisinin tanışmak zorunda kalmaları ve o andan itibaren değişen Dorian ile devam ediyor hikayemiz.

Hikaye kısa, öz ve sade bir şekilde anlatılmış anlatılmasına ama sanki hikayenin kahramanı sizmişsiniz gibi, canavara dönüşen, insanları öldüren sizmişsiniz gibi okuyorsunuz kitabı.

Oscar Wilde’ın dili o kadar kuvvetli ki daha devamı yok mu veya diğer kitapalrını da hemen okumalıyım diyorsunuz.

Ben ki klasiklere özellikle Rus klasiklerine aşık olan bir insan kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum. İnanın pişman olmayacaksını ve her fotoğraf çekilişinizde ve her fotoğraf ile aynada kendinize baktığınızda Dorian Gray’i aklınıza getireceksiniz. (:

385472_10151433582022360_1769049046_n

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s