Mahmud ile Yezida – Murathan Mungan / İnceleme


 

Kitabın Adı : Mahmud ile Yezida

Serinin Adı : Mezopotamya Üçlemesi

Seri Sırası : 1

Yazarın Adı : Murathan Mungan

Yayınevi : METİS

Sanki at sırtındaymış gibi ve sanki at kendileriymiş gibi ve sanki atlar koşuyormuş da, koşarken koştukları yerlere bir top kıvılcım bırakıyorlarmış gibi,  bir ellerinde tüfekleri ve bir ellerinde meşaleleri, ve en önde ucuna alçılı koca bir bez çaput bağlanmış uzun bir sırıkla köyün çevresini daireleyerek geçerler, geçerler, geçerler…

 

Mahmud ile Yezida.  Birisi Yezidi kızı birisi Müslüman oğlu. İkisinin aileleri de, akrabaları da, komşuları da birbirine düşman. Ellerinden gelse birbirlerini öldürecekler, ama elleri mahkum, devlet baba buna izin vermiyor. Geçersiz hüküm. İki taraftan her hangi birisi, birine laf atarsa olaya ölüm girer, kan girer, kan davası başlar. Birisine laf atan birbirlerine düşman bu iki köyün, birbirlerine sevdalı gençleri olursa ne olur peki? Babası veya erkek kardeşleri gözü kapalı oğlunu veya kızını, kız kardeşini veya erkek kardeşini öldürür. Kurallar böyledir. Kan davasıdır. Ne aileye ne köye yakışır bu yakışıksız hareket.

İşte bunlardan birisinin kurbanı da, bu kara düşmanın, kan davasının iki mahkumu da Mahmud ile Yezida’dır. Sevdalarına söz geçiremezler. Mahmud, azgın sulara sahip, gireni yutan, bir daha geri yaşama döndürmeyen, en dibine çeken nehri gözü kapalı atlayıp, aşar… Aynı Ferhat’ın dağları deldiği gibi kulaçları ile suyu yararak Yezidası’na, sevdiceğine ulaşır Mahmud. Yezida karşı kıyıda bekle bu gözü dönmüş, deli, cesur delikanlıyı. Saçlarını açar. 40 gün 40 örgü yapsın, 40. gün evlensinler ve 40. günün gecesinde, düğün gecesinde açsın diye Mahmud.

Ama evren bu iki sevdalının aşkını yaşamasına izin vermez…

Dibi kuruyasıca bir bataklık sokar araya. Sırf toprak yüzünden gözü dönmüş Müslüman köyünün ağasının pirinç ekebilmesi için. Ama nerede mi bu bataklık? Yezidi köyünün yakınlarında. Hemen dibinde. Nasıl mı geçecekler? Yezidilerin kuralları ile. Canlı bedenlerden çember yaparak. Çember bozulmadıkça dışarı çıkartmayarak. Çemberin içine hapsederek.

Müslüman delikanlılarının, eli silah tutan gençlerin oluşturduğu çemberde tek bir kişi yoktur. Mahmud! Sevdiceğine gider. Ama nereden bilebilir, her seferinde yari ile buluştuğu dilek ağacının yakınlarında düşman köyün, Yezidilerin gençleri olduğunu. Önce eli sonra da başı kesilir. Cansız bedeni yüreği karalar bağlamış annesine gönderilir. Kara toprağa emanet eder yüreği dağılan anne.

Yezida ise dilek ağacına doğru yola çıkar ve ne görsün! Mahmud’unun elini. Hem de bir direğe saplanmış, cümle aleme duyurur bir şekilde, örnek alsınlar diye. Gözyaşları sel gibi dökülür Yezida’nın. Dilek ağacına gider. Çıkarır tebeşirini çizer etrafına çemberini. Girer içerisine birisi, ne çıkar o içerisinden. 40 gün. 40 örgü. Çözülmesini bekler. Tek tek. Her güne ayrı bir örgü. İçmeden, yemeden. Yezidi halkının yalvarmaları, ağlamaları eşliğinde. Bir faydası dokunmayan annesinin gözyaşı eşliğinde.

CÜMLE KÖTÜLÜKLE BU DAİREYE HAPSOLSUN!

CÜMLE KÖTÜLÜKLER BU ATEŞTE YANSIN,YOK OLSUN!

40.gün Yezida Mahmud’una kavuşur. Yan yana yatar ölü bedenleri. Sonsuza kadar…

Murathan Mungan’ın yine o duygusal-hüzünlü dilinde kaybolup, yüzeye çıkmak istemiyorsanız ve tiyatro eseri bir kitap okumak istiyorsanız, buyurun hiç durmayın, gidin alın ve Murathan Mungan’ın tiyatro dili ile tanışın.

385472_10151433582022360_1769049046_n

 


Reklamlar

One thought on “Mahmud ile Yezida – Murathan Mungan / İnceleme

  1. Mungan’ı anlatmak istesem daha farklı bir dil kullanamazdım sanırım. Tebrik ederim.. İyi bir okursanız ve eğer hala Mungan okumamışsanız çok eksiğiniz var demektir. Mahmud ile Yezida Mungan’ın deryasında en güzellerinden bir katre…..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s