-22- Britanya Yolu – Amanda Hodgkinson / İnceleme


-22- Britanya Yolu

22 Britanya Yolu’nda bir annenin çocuğuna olan sevgisini, sırf o çocuğuna karşı olan sevgisi yüzünden bazı zorluklara nasıl katlandığını yani kısacası bir annenin sevgi uğruna neler yaptığını okuyoruz.

Silvana ve  Janusz’ın Polonya-Fransa-İngiltere üçlü çemberi arasında savaş öncesi ve sonrası aşk hikayelerini, aile ilişkilerini ve yaşadıkları zorlukları okuyoruz. Duygusallığın ön planda olduğu ve içerisine aşkın, ihanetin ve yer yer güldüren duygularını da görüyoruz kitapta.

Almanya’nın Polonya’ya açmasından önce daha genç olan Silvana ve Janusz’ın birbirlerine nasıl aşık olduklarını, sonra Silvana’nın hamile kalması ile evlenmeleri ile yavaş yavaş devam eden olayların, savaş çıkmasından sonra olayların nasıl hızla aktığını görüyoruz.

Savaş çıktıktan sonra her erkeğin içinde barındırdığı ülkesini kurtarma ve asker olma aşkı ile Janusz daha 2 yaşında bile olmayan bebeği ve yeni karısını Polonya’da bırakarak savaşa gidiyor. Silvana ise Alman askerlerin her dakika sokaklarda cirit attığından dolayı evinde küçük çocuğu ile hapis kalıp, kocasını özleyerek zamanını geçirmektedir. Ta ki Alman askerleri evini basana kadar. O Alman askerlerinden dolayı kötü olay yaşayan Silvana oğlu Aurek’i de alarak evinden, yuvasından kaçar.

Janusz savaş alanına giderken Alamn askerlerinin saldırısı sonucu birliğinden kopmuş ve tanıştığı birkaç kişi ile zorlukları aşarak önce Fransa’ya gitmiş ve Héléné ile tanışarak, ona aşık olmuş ve önce karısını ile çocuğunu unutmuş ama daha sonra Polonya göçmenlerini İngiltere’ye giden gemiye binmesi ile İngiltere’ye gitmiş ve orada askerlik yapmaya başlamıştır ve o sırada karısı ile çocuğunu hatırlamıştır ve komutanı sayesinde form doldurarak Polonya kamplarında onları bulmaya çalışmıştır.

Silvana ise soğuk kış günlerinde ayakları su toplayana kadar yürümüş yürümüş  ve önce kendi kamp yapmaya çalışmış ama sonra beceremeyerek başkalarının yanına sığınmıştır. Ama o insanların nasıl olduklarını bilmediği için bir zaman sonra ihanete uğramış ve tekrardan oğlunu kucağına alarak ormanlar da yaşamaya başlamışlardır. Yine bir gün donarak ölmeden önce bir adam onları bularak evine almış ve onlara ailesi ile birlikte başlamışlardır. Bir zaman sonra da o ailenin yanından ayrılarak doğa ananın kollarına dönmüştür anne-oğul. Ta ki askerler onları bulup ve Janusz’un formunda tanımladığı kişilere bire bir uymaları ile İngiltere’ye giden gemiye binerek yıllardır yüzünü geç sesini duymadığı kocasının yanına dönüyordur.

Ten istasyonunda karşılaşmaları ile ne Silvana eski Silvana’dır ne Janusz eski Janusz’dur ne de Aurek eski Aurek’dir. Zaman onları o kadar değiştirmiş ve tanınmaz hale getirmiştir ki o zorlukları aşmak için çok emek vereceklerdir.

Kitap genel çerçeve de bunları anlatmaktadır ve kitapta en çok sevdiğim kısımlardan birisi ile bir bölümün şimdiki zamanda okurken bir diğer bölümde geçmiş zamana dönüyoruz ve hem Silvana’nın hem de Janusz’un ağzından geçmişte ne yaşadıklarını. Zamanla geçmişte yaşadıkları gizemli olayların sırlarını gelecekte ki bölümlerde öğrenerek kitabı daha zevkle okudum. Zaten kitabın sonuna kadar sabırla okumamın sebebi de bu sırların ne olduğunu öğrenmekti. Eğer onlarda olmasa kitabın sonunu görebileceğimi zannetmiyorum. Çünkü okurken o kadar çok sıkıldım ki bitsin artık dediğim yerler çok oldu. Bu tür kitabı gerçekten seven insanlar okusun diyebilirim. Yoksa cidden sıkılabilirsiniz (:

Kitaba puanım ise 5 üzerinden 2.5/3 arasında gidip gidip geliyor. (:

541461_10151433581812360_1092084213_n

ALTI ÇİZİLENLER

  • Aşkın olduğu yerde affediş de vardır…
  • Sevmek ve kaybetmek…birbirlerine nasıl bu kadar yakın olabiliyorlardı?
  • Özümüzde hala aynı kişileriz. Zaman bunu değiştiremez.
  • Tıpkı içkiyi bırakıp da hala votkanın dudak yakan hissinin hayalini kuran bir adam misali…
Reklamlar

2 thoughts on “-22- Britanya Yolu – Amanda Hodgkinson / İnceleme

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s