Book Friends Kitap Tur #3 / Sokak Kedisi Bob – James Bowen / İnceleme


179215_435098819900657_743204267_n

Kitabın Adı : Sokak Kedisi Bob

Orijinal Adı: A Streed Cat Named Bob

Yazarın Adı : James Bowen

Çevirmen : Işıl Karahanoğlu Zaimoğlu

Yayınevi : YABANCI

Sayfa Sayısı : 224

Basım Yılı : Şubat 2013

Orijinal Dili : İngilizce

Sokaklarda aylak aylak dolaşan bir kedinin bir gün bir apartmanın önünde kıvrılıp yatması ile yıllarca uyuşturucu kullanmış ve o beladan vazgeçmeye çalışan ve para kazanmak için sokak müzisyenliği yapan ve sokak müzisyenliği yaparken mesleğinin zorlu şartlarına direnen bir otuzlarının sonlarında ki bir adam ile kesişmesi ile aynı bir baba-oğul gibi ama onarlın deyimi ile sıkı birer dost olan James ve Bob’un akıl almaz hikayesini okuyoruz bu kitapta.

İmkansız gibi görünen ama bize insanların ve onarlın bir parçası olan evcil hayvanlarının arasında ki hikayeyi bize bir kez daha gösteriyor Bob ve James ikilisi.

Bir kedi sokak müzisyeninin gitar çantasında hiç kıpırdamadan oturur mu? Hiç düşündünüz mü bunu? Hemen düşünüp hayır diyorsunuz değil mi? İmkansız öyle bir şey olmaz diyorsunuz, değil mi? Bence öyle düşünmeyin çünkü Bob’un hikayesi bu düşüncelerin hepsini yalanlıyor.

O James’i bulduğu zaman yanından hiç ayrılmayan bir kedi. İster ev de olsun ister James koltuğun üstünde oturup televizyon izlesin veyahut James sokakta gitarını çalsın, hiç fark etmez Bob onun yanında. Otobüse binip kucağına oturarak meraklı gözlerle çevreyi izlediğinde bile yanından ayrılmıyor Bob.

James peki bu durumda ne mi yapıyor? Aslında hiçbir şey. Çünkü karmakarışık duygulara sahip. Bob’un yanından ayrılmaması durumu onu şaşırtmıyor çünkü küçükken baktığı kedilere benziyor sarman kedi. Aslında Bob ondan ayrıldığı zaman korkuyor, telaşlanıyor. Ve o bu duygulardan o kadar çok korkuyor ki ilk hastalandığında ilk yanından kaçtığı zaman nasıl elinin ayağının boşaldığını nasıl ne yapamayacağını bir tek o biliyor.

Peki bir kediye bağlanmak bu kadar iyi bir şey mi? Bence evet James için hayır! Çünkü James Bob’un sayesinde sokak müzisyenliğini bırakıp daha yasal olan bir sokak işi olan Big Issue grubuna katıldı. Sokakta dergi dağıtılmak her ne kadar normal bir iş olmasa da yine de karınlarını doyuracak kendilerine bakacak parayı kazanıyorlardı ve tabii ki Bob’a verilen ekstra hediyeler ile.

Sokakta ki insanlar Bob’u o kadar çok seviyor ki onu tüm dünyada ünlü bile yaptılar. Tabii James’in haberi olmadan.

Ehh Bob ünlü olduktan sonra ne mi oldu?!

İşte bu kitap ortaya çıktı.

Kitap ister konusu olsun ister dili olsun oldukça basit bir yapıya sahip ama şahsen ben James’in anlatımını sevmedim. Keşke kitap Bob’un ağzından yazılsaydı. O zaman daha bir eğlenceli olur daha az tekrarlanan kitap sahnesi olurdu. Çünkü kitap belli yerlerde kendi kendini tekrar oldu ve bu da birazcık sıkıcı olmaya başladı. Şahsen Bob’un ağzından olmasa bile hem James hem de Bob’un ağzından anlatılmasına bile razıydım. O zaman bile daha da eğlenceli olabilirdi. Ayrıca şunu değinmek istiyorum kitabın çevirisi harikaydı. Kitabın bütününde çok ama çok az hata var onun dışında hiç sekteye uğramadan okuyabileceğiniz bir kitap.

Hayvan severlerin özellikle kedi severlerin okuyabileceği mükemmel bir kitap.

Benim kitaba puanım ise 5 üzerinden 3 :))

541461_10151433581812360_1092084213_n

alıntı

kedi_pati_izi

“Dünyaya karşı sen ve ben,” dedim ona. “Biz iki silahşorlarız.”

kedi_pati_izi

Çekçesinin kocka, Rusçasının koshka, Türkçesinin kedi ve Çincesinin, benim favorim olan mao olduğunu biliyordum.

kedi_pati_izi

“Ne yapacağımı bilmiyorum Belle,” dedim. “Ama yapmayacağımı bildiğim bir tek şey var, o da sokak müzisyenliğine devam etmek.”

kedi_pati_izi

Etkilenmiştim. Son birkaç yıldır böylesi cömertlikle pek karşılaştığımı söyleyemem . rastgele şiddet gösterileri, evet; kibarlık, hayır.

kedi_pati_izi

 

Book Friends Kitap Tur #3 / Sokak Kedisi Bob – James Bowen Katılanlar:

Saklama Kabı

Yorum Cadısı 

Sihirbazın Güncesi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s