Book Friends Kitap Tur #4 / Bildirge – Gemma Malley / İnceleme


60390_443342185742987_583037033_n

Kitabın Adı : Bildirge

Orijinal Adı : The Declaration

Serinin Adı : The Declaration Series

Seri Sırası : 1

Yazarın Adı : Gemma Malley

Çevirmen : Tufan Göbekçin

Yayınevi : DELİDOLU

Sayfa Sayısı : 256

Basım Yılı : Şubat 2013

Orijinal Dili : İngilizce

büyük

Benim adım Anna ve burada olmamalıydım. Ama varım. Burada olmam benim hatam değil. Doğmayı ben istemedim. Ama bunun, içinde bulunduğum duruma hiçbir yararı yok. Neyse ki beni erkenden yakaladılar; böylesi daha iyi… En azından Bayan Pincent böyle söylüyor.

Yıl 2140. Ölümsüzlük bulundu. Hem de küçücük bir hapın içine sığdırılmış bir şekilde. Ve bu ilacı üreten bu fabrika sadece İngiltere’ye değil tüm dünyaya ilaç sağlıyor. Ve neredeyse İngiltere’yi Hükümetle beraber yönetiyor. Enerji kaynakları ve beslenme ihtiyacını karşılayacak her şey tükenmek üzere bu yüzden yaşayan herkese bu tip şeyler kuponlarla satılıyor ve bu kuponları da düzenli bir şekilde harcaman gerekiyor yoksa aldığın ilaç hiçbir işe yaramaz. Ama öyle bir yasa var ki çoğu kişinin elini ayağını bağlıyor. Gelecek neslin olmamasını isteyen yasa yani Bildirge. Eğer bildirgeyi 16 yaşında imzalarsan yavaş yavaş ölümsüzlük ilacını almaya başlıyorsun ama ilacı aldığın her seferinde de vücuduna kısır olmanı sağlayacak ilaçlarda enjekte ediliyor ve belli bir yaşa geldiğin zaman yani yaşlandığın zaman her ne kadar ilacı alsan da sadece içinde ki organlar yenileniyor ama dış görünüşün yine aynı kalıyor. Sarkmış bir vücut, yağlarla kaplı bir karın bölgesi ve yüzünün her tarafında yaşlılık kırışıklıkları ve lekeleri ile dolu. Tabii bununda bir çözümü var. Estetik. Ama belli bir yerden sonra senin ölümsüzlük hayatına ölüm getiriyor. Ne kadar ironik değil mi?

Bu dünya da bir de hem Hükümet’e hem de Bildirge’ye karşı çıkanlar var. Bu kişilerin çoğu Yer altı denilen birliğe katılmış durumdalar. Kimse bilmese de Yer altı’nın kolu her yerde. Her yerde adamları var. Buna Hükümet de dahil. Bunlar ne ölümsüzlük ilaçlarını alıyor ne de kurallara uyuyorlar. Bu kişilerin çocukları var ve eğer Hükümet tarafından gözleri korkutulan o yaşlılar tarafından bu çocuklar bulunursa Artık Depolarına gidiyor ve ülke tarafından enerjilerin boşa harcanmasını sağlayan, yemeklerini boşa harcayan, bu Dünyada yerlerinin olmadıkları düşünülen, bir pislik olarak dünyaya geldiklerini düşünülen ve aslında var olmamaları gereken çocuklar onlar. Onlara Artık deniliyor. Dışlanmışlar, hor görülenler ve sadece pislik olan görülen çocuklar. Eğer bebekken bulunup Büyük Depo’ya getirilirseler küçüklükten eğitilmeye başlanıyor ve eğer Büyük Depo’nun kurallarını uyup kademe yükselme şerefine layık görülürse bir zenginin temizlikçisi olarak Büyük Depo’dan gönderiliyor. Ama akside olabilir. Eğer kademe atlayamazsalar Büyük Depo’da tıkılıp kalırlar veya yaşamlarının sona ermesi içi dua ederler ve belli bir süreden sonra da duaları gerçek olur.

Büyük Depo’ya bebeklikten getirilen çocuklar nasıl görünmez olunur nasıl bu dünyaya bir pislik gibi geldikleri duygusunu vücutlarının her bir zerresine işlenirken bir yandan da dövülerek veya cezalandırılarak bu duygu iyice beyinlerine işleniyor. Bu işleniş yapılırken hiçbir çocuk okumayı yazmayı doğru düzgün öğrenmiyor, doğru düzgün kitap okutulmuyor sadece öğrenilmesi gerekilenleri öğreniyorlar. Çünkü onların düşünmeye hakları yok, çünkü onlar bir hiç ve soru sormaları gerekmiyor hiçbir şeyi merak etmeleri hiç gerekmiyor. Çünkü onlar birer ARTIK!

Anna da onlardan birisi. Annesi ile babası 16 yaşlarındayken Bildirge’yi imzalamışlar ama çocuklarının çok olmasını istedikleri için Bildirge’ye karşı çıkmışlar ve Anna’yı dünyaya getirmişler. Anna’nın dünyaya gelmesi ile ailesi Yeraltı Birliğine katılmışlar ve onların yardımlarını geri çevirmemişlerdir. Ama yaptıkları bir hata yüzünden Anna 3 yaşındayken Yakalayıcılar tarafından bulunmuş ve Büyük Depo’ya getirilmiştir ve zaman zaman dövülerek zaman zaman beynine işlenen o iğrenç düşüncelerle ve cezalandırılmalarla hayata tutunmuş ve belli bir rütbe seviyesine erişmiştir. Bu rütbe seviyesi ile dışarıda bir eve gidip hizmetçilik bile yapmıştır ve bu sayede Dışarısı’nın nasıl bir yer olduğunu görmüştür Anna. Zira Büyük Depo’nun bütün camları büyük perdeler ile kapalıdır ve eğer dışarıya bakmaya kalkarsan cezalandırılırsın.

Ama Anna’nın da sakladığı belli sırlar vardır. Mesela Kızlar Banyosu 2’de ki küçük delikte sakladığı bazı eşyaları gibi. Bunu Büyük Depo’nun müdiresi Bayan Pincent duyarsa Anna’yı mahveder. Özellikle yazın yanında çalıştığı Bayan Sharpe’ın ona verdiği günlüğü duyarsa mahveder hatta döve döve öldürür. Çünkü Büyük Depo’da hiçbir kanıtın olmaması lazım ama Anna 15 yıllık hayatı boyunca ilk defa karşı çıkıyordur Büyük Depo’nun yasalarına. Bu karşı çıkışın sebebi ise belli bir yaştan sonra Anna’nın duyguları yavaş yavaş belli olmaya başlıyordur ve duygularına hakim olamıyordur. Bu duygularının patlak noktası ise Büyük Depo’ya normal yaş sınırının çok ama çok üstünde gelen 15 yaşında ki Peter sayesinde olmuştur.

Normalde o yaşta hiçbir genç Büyük Depo’ya gelmez başka yerlere tedavi olmaya gönderil ama Peter bu konuda nedense bir istisnadır çünkü o baş edilemez bir ergenin tekidir ve kimse başa çıkamamıştır ve Peter’ın üstesinden gelecek tek kişinin Bayan Pincent olduğunu düşünürler.

Ama herkesin yeteneği de bir yere kadardır. Bayan Pincent artık o kadar sınırlarını zorlamıştır ki Peter’a karşı, onu eğitmesi için Anna’ya teslim etmiştir. Peki bu durumda Anna ne yapmıştır? O çocuğa nasıl katlanacağını kara kara düşünen Anna sonunda olacakları kabullenmiştir ve elinden geldiğince ona yardım etmiştir. Tabii Peter onu ne kadar dinlerse.

Ve belli bir zamandan sonra da aralarında kıvılcımlar oluşmuştur. Ama her ikisi de bu kıvılcımı saklamıştır. Çünkü ikisinin de büyük planları vardır. Birisi rütbece büyümek isterken birisi Büyük Depo’dan kaçma planları yapmaktadır…

Artık o planlar gerçekleşecek mi yoksa gerçekleşmeyecek mi okuyunca anlayacağız. :))

Bunun dışında kitapta boğazlamak istediğim bazı kişiler var. Mesela Bayan Pincent ve bazı Artıklar. Resmen kitabın içine girip boğazlayasım geldim. Hele Bayan Pincent! Bir insan bu kadar gaddar olamaz?! Çok ciddiyim. O kadın resmen yaşamayı hak etmeyen birisi. Büyük Depo’nun boşuna müdiresi olmamış. Ve o bazı Artıklar. Onlara da sırf Anna ve Sheila’yı itip kaktıkları, boştan yere ceza almalarını sağladıkları için gıcık oluyorum ve onları da Bayn Pincent’ı boğazlarken arada kaynamalarını istiyorum -.-

Kitabın en sevdiğim karakterleri ise Anna, Peter ve Bayan Sharpe oldu. Anna baş karakterimiz olduğu için değil bütün duygularını, iyi veya kötü bütün duygularını saf bir şekilde yansıttığı için hayranım ona ve özellikle Peter’a karşı saf aşkı okurken beni benden aldı. Peter ise tabii ki de o delici ( Emin’in tabiri ile matkap, kurşun kalem, bıçak gibi kesin olan :D ) bakışlarına hasta oldum. Ve tabii ki Anna’ya karşı olan aynı saf aşkı da ona karşı olan sevgimi kat be kat arttırdı. Bayan Sharpe ise annecan tavırları ile en sevdiğim karakterler arasında baş tacım oldu.

Kitabı genel çerçeve inceleyecek olursak ben bu kitaba da bu seriye de BA-YIL-DIM!!! Zaten serinin bir kitabı bitip diğer kitabına başladım ve yakında onlarında yorumlarını paylaşacağım. Yazarımız inanılmaz güzel bir distopya oluşturmuş ve inanın kitabı okurken “Gelecekte ölümsüzlük bulunacak mı? Bulunursa ne olacak? Enerjiler bitecek mi? O zaman koş koş fazla ışıkları kapat. Yediğin her lokmaya dikkat et Damy!” diyerek okudum belli bir yerlerini. Kitabın için de ölümsüzlük olması zaten benim için ayrı bir güzellik. Ölümsüz işlenen bütün kitaplara hastayım ama işin içine gençlerin yaşadığı zorluklar girince daha da bağlanıyorum o kitaba.

Kitabın çevirisine gelecek olursak neredeyse hiç hata yoktu desem yeridir ve kitabı okurken daha çok zevk alıyor insan. Hiç hata yok, kitap zaten kendini okutturuyor daha ne olsun! Ve yayınevinin yabancı dil bilmeyen okurlarını veya yabancı dildeki isimleri nasıl okuyacağını bilmeyen okurları için en arka sayfaya okunuşlarını yazması ise ayrı bir artı puandı.

Ve en son değineceğim şey ise kitabın kapağı. Orijinal kapağından kat be kat daha güzel bir kapak. Eğer orijinal kapağına bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Konusuna bakmayıp o kitabı almak isterseniz şüpheye düşersiniz ama Türkiye’de ki kitap kapaklarına bakıp konusundan bir şey anlamasanız bile bir şans verirsiniz. :)

Ve kapakta ki kelebek ise Peter’ın Anna’sını temsil ediyor. Şimdi bu çocuğa aşık olunmazda ne yapılır aaa dostlar?! <3

Bu yoruma kapanışımı ise DeliDolu’ya teşekkür ederek yapacağım. Yayınevine ait okuduğum ilk kitap Bildirge oldu ve bir kitaba karşı gösterdikleri özene ise hayran kaldım. Yayın hayatlarında başarılarının devamını diliyorum :)

Kitaba puanım ise 5 üzerinden 5  :)

385472_10151433582022360_1769049046_n

alıntı

418891_10151509052342360_1561565744_n

“Dışarı”dan gelen, Bekleyen bir Artık… Dünyanın neye benzediğini biliyor olmalıydı, eğitilmemiş olmalıydı. Kim bilir belki de…

418891_10151509052342360_1561565744_n

Bileğe Gömülü Zaman, bilekte derinin altına yerleştiriliyordu. Mekanizmayı Artık’ın yaptığı hareketler çalıştırıyordu ve böylelikle Savurganlıktan kaçınılıyor, çok fazla kaynak harcanmıyordu. Hükümet, her daim çalışan bu saat sayesinden hiçbir Artık’ın asla geç kalmayacağına ve günlük işlerini vaktinden önce terk etmeyeceğine karar vermişti.

418891_10151509052342360_1561565744_n

“Sen Anna Covey’sin değil mi?” diye sordu. O kadar alçak bir sesle konuşuyordu ki Anna duyduklarının hayal olabileceğini düşündü.

“Annenle babanı tanıyorum.”

418891_10151509052342360_1561565744_n

“Artık olmak, dünya üzerindeki etkini sınırlandırmak zorunda olduğun anlamına gelir,” dedi iç çekerek. “Ölmemizi istemezler. Sadece hastalık yaymamamızı ve Faydalı olamayacak kadar sağlıksız olmamamızı isterler.”

418891_10151509052342360_1561565744_n

“Ben Anna Covey değilim,” dedi gözyaşları içince. “Ben Anna Covey değilim. Artık Anna’yım. Ben benim. Kim olduğumu biliyorum. Lütfen her şey normale dönsün. Lütfen her şey tekrar yoluna girsin.”

418891_10151509052342360_1561565744_n

Bizim birbirimize ait olduğunu söyledi; çünkü o bir çiçekle doğmuş ben de bir kelebekle… Hayatta kalabilmek için çiçeklerle kelebeklerin birbirlerine ihtiyacı varmış.

418891_10151509052342360_1561565744_n

Sanırım Peter’la çölde yaşamayı çok isterim.

Sanırım…

418891_10151509052342360_1561565744_n

Sonra tekrar duvarların dibinden başları öne eğik halde ilerlemeye başladılar; tıpkı gölgeler gibi, tıpkı yürüyen ölüler gibi…

418891_10151509052342360_1561565744_n

Artık onu korkutan, öfkeli güller ve iki başlı çocuklar hakkındaki öyküler değil; Peter’ı kaybetmekti. Onu kaybetme korkusu her şeyin ötesindeydi. 

418891_10151509052342360_1561565744_n

Size ihtiyaç duyan biri varken Artık olamazdınız. Sizi seven  biri varken Artık olamazdınız. 

418891_10151509052342360_1561565744_n

Peter, ona sarı bir çiçek uzattı ve “Bu senin için,” dedi gururla. “Bir nergis.” Sonra kulağına eğilerek, “Doğuya gittiğimizde her yanımız çiçeklerle dolu olacak. Kelebeğim için rengarenk çiçekler.”

418891_10151509052342360_1561565744_n

481078_10151509026752360_1011133331_n

4. Kitap Turu’na katılan arkadaşlar : 

Fehiman

Eren

Emin

Reklamlar

8 thoughts on “Book Friends Kitap Tur #4 / Bildirge – Gemma Malley / İnceleme

 1. Geri bildirim: Direniş – Gemma Malley / İnceleme | Yorum Duragım

 2. Geri bildirim: Miras – Gemma Malley / İnceleme | Yorum Duragım

 3. Yalnız cidden merak ettim seriyi (: O kadar keyifle okudum ki yorumunu ellerine sağlık canım (: Bu seriyi edinmek lazım belli :) Delidolu Yayınları radarıma cidden takılmaya başladı ;)

  Sevgilerle,
  Küçük Kızın Büyük Kütüphanesi

  • Ben çok beğendim seriyi. Ne derine dalıyor ne de yüzeysel geçiyor tam orta karar bir seri. Bence hemen başlamalısın bu seriye. :)

   Yorumumu beğendiğin teşekkür ederim. Seni çook seviyorum canım <3 :*

 4. Gittiğim kitapçılar”Bizde yok.”diyor.Puf… :/ Baya moral bozucu.En kısa zamanda okumak istiyorum-ki buna sizin yorumunuzu okuduktan sonra karar verdim-ancak sorduğum kitapçılar”Bildirge?Iıı…Bizde yok.”demeyip yardımcı olsalar daha iyi olacak tabii :D

  • Eğer D&R şubelerinden sipariş verirseniz getiriyorlar. :) Veya internetten kitap satan yerlerden alabilirsin. Ve benden sana tavsiye alacaksan seriyi toptan al :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s