Kırık Kalpler Tamircisi – Melissa Senate / İnceleme


Kitabın Adı : Kırık Kalpler Tamircisi

Orijinal Adı : The Secret of Joy

Yazarın Adı : Melissa Senate

Çevirmen : Bahar Yaldız Çelik

Yayınevi : MARTI

Sayfa Sayısı : 432

Basım Yılı : Şubat 2013

Orijinal Dili : İngilizce

Beklenmedik bir anda çok sevdiğiniz ve değer verdiğiniz kişinin fısıldadığı bir sır, hayatınızın akışını değiştirip altüst edebilir. Ancak öyle sırlar vardır ki, sizi uzun süren uykunuzdan uyandırır ve gerçeğin içine çekip kurtarabilir. İşte bu kitabın kahramanları, gizli kalmış olayların mahvetmesine izin vermeyenler…

 

Kitabın arka kapağında yazan bu cümlelerde olduğu gibi kitabımız 25 yıllık bir sırrın ölüm döşeğinde ki Rebecca Strand’ın babasının ağzından dökülüyor. Hem de ölmeden bir gün önce, hem de kızının gelinlik giydiği zaman. Her ne kadar kızının sevmediği bir adamla – ki bunu kızına belli etmek istemese de- evlenmesinin engellemek için 25 yıl önce bir yasak ilişki yaşadığını ve bu ilişkiden olan bir kız kardeşinin olduğunu söylüyor. Ve bu kız kardeşine miras olarak bıraktığı kırmızı kutu ve kutunun içinde bulunan 26 yıl boyunca her yıl yazılan mektupları okuyup kardeşinin bulmasını istiyor. Rebecca ilk başta bunu kabullenmiyor ve babasının annesine bunu nasıl yaptığını kara kara düşünüyor ve tam bunu babasına soracakken babası pankreas kanserinden ölüyor.

 

Rebecca babasının yasını yavaş yavaş üstünden attıktan sonra en yakın arkadaşı ile kardeşinin nerede yaşadığını araştırmaya başlıyorlar. Ama bu araştırmanın her adımında Rebecca’nın erkek arkadaşı – ve bir türlü nişanlısı olamayan – Michael’ın karşı çıkışmaları ile uğraşmaktadır. Ki bu engeller Rebecca kardeşinin yaşadığı yer olan Wiscasset’e gittiğinde bile devam etmiştir.

 

Ama Rebecca Wiscasset’e adımını attığı an da hem New York’da ki bütün hayatını ki buna işi, sevgilisi ve arkadaşları da dahil unutmuş hem de geçmişini arkada bırakarak yeni bir hayata başlamıştır. Kardeşini bulmuştur evet ama bu kardeş gerçekten babasının anlattığı kişi midir? Bilinmez. Onu okuyunca anlayacaksınız. :) (Çok kötüyüm değil mi? –ıslıkçalanmasumifade- Ama ne yapabilirim kitabın az buçuk heyecanlı yerleri var onu da anlatırsam olmaz ki yahu! :)) )

 

Kitabın genel konusu bence bu türü sevene güzeldi ama bana değildi. Her bir sayfayı çevirdikçe içimden bayılasım geliyordu. Ben alışmışım aksiyon had safhadaki kitaplara, her sayfası olay olan kitaplara ama bu kitabın durağanlığı, olaysızlığı ve iç dünyasına inen düşünceleri beni baydı da baydı. Kitabın son sayfasına geldiğimde ki sevincimi görseniz gülmekten ölürdünüz :D

 

Size tavsiyem bu kitap türünü gerçekten sevenler okusun. Dili çok basit ve çeviri süper tabii bazı hatalar dışında. Ha ayrıca farklı tür denemek isteyenlere de tavsiye ederim ama şiddetle tavsiye etmem. Bu konuda şiddetle tavsiye edeceğim tek yazar Debbie teyzem. Onun kitaplarını okursanız emin olun pişman olmazsınız. :)

 

Kitaba puanım üzülerek söylüyorum ki 5 üzerinden 2.

379301_10151433581772360_929650236_n

481078_10151509026752360_1011133331_n

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s