Gece Okulu – C. J. Daugherty / İnceleme


 

Kitabın Adı : Gece Okulu

Orijinal Adı : Night School

Serinin Adı : Night School Series

Seri Sırası : 1

Yazarın Adı : C. J. Daugherty

Çevirmen : Deniz Başkaya

Yayınevi : DEX

Sayfa Sayısı : 448

Basım Yılı : Ekim 2012

Orijinal Dili : İngilizce

Cimmeria Akademisi sıradan bir okul değil.

Gece Okulu’nun öğrencilerinin ne yaptığını kimse bilmiyor.

Öğretmenler büyük bir saklıyorlar.

Allie okulun ne kadar tehlikeli olduğunu anlıyor…

Hepsi korkunç bir sona doğru sürükleniyor.

 

Allie, evde ki biricik dostu olan, yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen, sanki göbek bağları birbirlerine bağlı erkek kardeşinin onu ve ailesini terk ettikten sonra bambaşka bir kız haline gelmiştir. Eski çalışkan mı çalışkan, mutlu mu mutlu kızın yerine, serseri, dediğim dedik, her çılgınlığı yapmaktan korkmayan, her deliliği yapmaya hazır bir kız haline gelmiştir ama bu kızın başında büyük bir bela vardır. Panik atak. Çok heyecanlandığı veya çok korktuğu zaman  – evet bu deli kız da korkuyor – nefes borusu tıkanıyor ve ciğerlerine hava gitmeyerek panikleşiyor ve bu da erkek kardeşi hayatı çıktıktan sonra en korktuğu şeyler arasında yerini alıyor. Bir diğeri ise sevdikleri kişilerin kendisini terk etmesi. Bir örneği erkek kardeşi. Onun son zamanlarda eskisi gibi olmadığı, neden değiştiğini veya neden terk edip gittiğini kimse bilmiyor. Bu terk edişin sonucunda Allie’nin annesi ve babası da değişiyor. Bu değişimden ne yazık ki Allie de payını alıyor ve bunu davranışları ile, okulda ki çılgınlığı ile gösteriyor.

 

Ama son yaptığı olay onu hem evinden hem de arkadaşlarından uzaklaştırılmasına neden oluyor.

 

Tam değiştirdiği son okul müdürünün odasını mahvetmeye çalışırken polislere yakalanması sonucu 1 yıl içinde 3. tutuklanmasını yaşayarak ailesinin sınırlarını zorlamıştır ve İngiltere’de ki çoğu kişinin hiçbir şekilde ismini duymadığı yatılı bir okul olan Cimmeria Akademisi’ne gönderilecektir. Ve bu okul öyle bir okuldur ki sır içinde sır, çözüm içinde çözüm vardır.

 

Okul çok eski köklere sahiptir ve bu kökleri ise eski zamanlardan kalma dev gibi yarı gotik yarı kiliseden bozma binalar ile gösterilmektedir. Ve oraya kabul edilen öğrenciler ise ya aileleri orada okumuş olması lazımdır ya da ailelerin çok fazla paraları olması gerekmektedir. Ama Allie bu kategorilerin ikisine de girmemektedir?

 

Mi acaba? Allie’nin o okula gelmesi öğrenciler arasında fısıldaşmalar başlamıştır çünkü hiçbir öğrenci köklü aileye sahip olmadır ya da cidden özel olmalıdır. Ama Allie dış görüşünü ile hiçbir şekilde bu kategorilere girmiyordur :))

 

Allie okula ilk geldiği zaman okulun müdiresi olan Isabella ile tanışmış ve tatlı yüzü ve sempatik ifadeleri ile hemen Allie’nin kalbini çalmış ve bir anne tavuk gibi onu koltuğunun altına almıştır. Kitapta ki karakterler arasında en çok Isabella’ya kanım ısındı ve çok sevdim. Kitabın sonuna kadar hiçbir şekilde yanlış bir yapmamış ve davranışlarını değiştirmemiştir. Ve hayatta ki zorluklara karşı ayakta sapsağlam durması hayranlık sayımı gittikçe arttırdı :)

 

Allie’nin daha okula başlamadan tuğla gibi bir ağırlığa sahip kurallar listesi onu çok şaşırtmıştır ve kitaplardan tutun kalem, kağıda hatta kıyafetlerin bile okul tarafından verilmesi Allie’yi çok şaşırtmıştır. Bu okulun nasıl bir yer olduğunu bir türlü anlam verdirememiştir hatta aynı zamanda bu gotik havasına bir türlü alışamayıp nasıl bir yere geldiğini deli gibi düşünmektedir. Ailesi onu buraya gönderecek kadar nasıl bıkmıştır ondan kara kara düşünür. :)

 

Okulda ki dersler ise yaz dönemi olduğu için normal döneme göre daha ağırdır ve çok fazla ödev verilmektedir çünkü yaz dönemine seçilmiş öğrenciler veya evi olmayan öğrenciler kalmaktadır. Ve Allie son zamanlarda ki kötü not ortalamalarına karşı nasıl bir ışık görüp de onu kabul edildiğini bir türlü anlamamaktadır.

 

Allie’nin okuldan ve derslerinden bahsettikten sonra arkadaşlarına gelecek olursak Jo adında tatlı mı tatlı bir kızla arkadaş olmuştur ve onun sevgilisi olan Gabe ve onun arkadaşları ile de yakın olmuştur. Ama yaşanan bazı olaylardan sonra Jo çıldırmış ve Allie’den uzak durmaya başlamıştır. Jo’nun sevgilisi Gabe ve onun bazı arkadaşları da bazı söylentilere inanarak Allie’den uzak durmaya başlamıştır ama sınıf başkanları Jules, sonradan en yakın arkadaşı olan Rachel ve Lucas onun yanından ayrılmamış hatta çok güzel bir grup oluşturmuşlardır. Tabii bunların yanı sıra Slyvain adında yakışıklı mı yakışlı, köklü mü köklü bir aileye sahip, hiçbir kıza pas vermeyen narin duygulara sahip oğluşumuzla sevgili olmuştur ama ne yazık ki oğluşumuz balo gecesi içinden ki canavarı ortaya çıkartıp kızımıza saldırınca Allie şoka uğramış ve sevgili Carter’ımızın kollarına atlamıştır. Carter’da Carter’dır. Şimdi hakkını yemeyelim bu oğluşumuzun da. :D

 

Carter’da zeki mi zeki, yakışıklı mı yakışıklı, kızların en nefret ettiği bir erkektir çünkü herkes onun kızları kullanıp attığını düşünüyordur ama o bunu sadece doğru kızı bulmak için yapmaktadır ve doğru kız kavramını da Allie ile bulmuştur. Yaşadıkları aşk hem saf hem de heyecan vericidir. <3

 

Kitabımızın ismini de taşıyan Gece Okulu ise kısaca okulda belli seviyeye gelmiş öğrencilerin özel eğitim aldıkları yerdir. Bu okul o kadar gizlidir ki okul kurallarının bulunduğu sayfalarda kesinlikle Gece Okulu’nda okuyan veya Gece Okulu’nda yapılanlar hiçbir şekilde 3.bir kişiye söylenemeyeceği hakkında katı kurallar vardır ve bu katı kurallara uymayanlara da katı cezalar vardır. Gece Okulu’na giren bir öğrenci gelecek hayatını hiçbir şekilde düşünmemeli sadece önüne bakmalıdır. Çünkü orada verilen eğitim bambaşkadır ve dünyayı ele geçirilecek bir şekilde eğitim almaktadırlar. Allie’e göre Carter, Lucas, Gabe, Jules ve Sylvain bu kişiler arasındadır ama kesin olarak emin olamamaktadır.

 

Velhasıl kelam kitabın konusunu ilk başta beğenmemiştim çünkü fantastikten uzak ama bir fantastik kitaba yakışacak bir isme sahipti. Hatta bir umut kitabın yarısına kadar kitapta fantastik olmasını bekledim ama ne yazık ki her bir sayfayı çevirdikçe umutlarım söndü ve ben de bu kitabı sonunda fantastik olarak değil gotik olarak kabul ettim- her ne kadar uzun zaman aldıysa da :)) Kitabın devamı gelir mi bilmiyorum ama gelirse kesinlikle okurum çünkü kitabın sonu çok dehşet bir yerde bitti ki kötü bitseydi bile sırf Slyvain ve Carter oğluşlarımın hatırına okurdum :D

Kitabın diline ve çevirisine gelecek olursak yine mükemmel bir çeviri ve sayfaları ardı ardına çevirtecek bir dil ile karşı karşıyayız.

 

Ben bu kitabı çok sevdim eğer fantastikten uzak azıcık mistik azıcık gotik azıcık sırlarla ve yakuşuklu oğluşlarla harmanlaşmış kitap okumak istiyorsunuz bence hemen elinize alın ve okuyun. :))

 

Kitaba puanım ise 5 üzerinden 4 :)

579570_10151433581942360_1260439767_n

 

481078_10151509026752360_1011133331_n

 

 

Reklamlar

One thought on “Gece Okulu – C. J. Daugherty / İnceleme

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s