OKK #2 Blog Tur 2.Gün / Kaçığın Kızı – Megan Shepherd / İnceleme


Kitabın Adı : Kaçığın Kızı

Orijinal Adı : The Madman’s Daughter

Serinin Adı : The Madman’s Daughter Series

Seri Sırası : 1

Yazarın Adı : Megan Shepherd

Çevirmen : Belgin Selen Haktanır Us

Yayınevi : DEX

Basım Yılı : Nisan 2013

Orijinal Dili : İngilizce

AŞAĞILANDI,

BABASININ GÜNAHI YÜZÜNDEN.

AŞIK OLDU,

ESKİ HAYATINDAN ÇIKIP GELEN ERKEĞE.

YEMİN ETTİ,

AİLESİNİN GEÇMİŞİ HAKKINDAKİ GERÇEĞİ BULMAYA.

Yıllar önce ülkenin en tanınmış cerrah olan Henry Moreau ve ailesi güzel bir hayat sürerken ve kim hastalanırsa veya şifa bulmak isterse onun kapısını çalarken belli bir süre sonra cerrahın yaptığı bir takım deneyler sonucunda hem her gün evlerinde ağırladıkları ve partilere davet ettikleri sosyetik çevresi hem de hastaları ondan ve ailesinden uzaklaşmaya başlamıştır. Mr.Moreau’nun canlı hayvanlara yaptığı viviseksiyon deneyleri ile hayvanların anatomilerini incelediği ortaya çıkmıştır. Tabii kendisine göre. Ama dışarıdan bir kişi bunu bir inceleme olarak değil bir acı çekme operasyonu olarak görmektedir.

Bu deneylerin sosyete tarafından ifşa edildikten sonra Mr.Moreau suçlu bulunmuş ve hapis cezası ile cezalandırılmış ve tabii ki kitabımız 1880 yıllarında geçtiği için idam cezası ile bile cezalandırılmış olabilir – ki yaptıklarına karşı o adama idam bile az ya neyse – Mahkemeye çağrılan Mr.Moreau sırf cezalandırılmamak için ve deneylerinden vazgeçmemek için İngiltere’yi terk etmiştir ve ismi bile belli olmayan bir adaya göç etmiştir. Hem de hayvanları ve Montgomery ile birlikte.

Montgomery kim midir?

Kitabımızın yakuşuklu oğlanlarından birisidir. ( Diğerini de geleceğiz merak etmeyin :D )

Montgomery, sevgili Juliet’imizin hem çocukluk arkadaşı hem çocukluk arkadaşı hem de evlerinde çalışan bir uşaktır. Tabii uşak olmanın yanı sıra psikopat Mr.Moreau’nun erkek çocuğunun yerini doldurmuştur. Çünkü sevgili manyağımız kızını bir türlü erkek çocuğu yerine koyamamış hatta gerçek çocuğu yerini koyamamış ve ona tıp eğitimi veya biyoloji hakkında tek bir kelime bile öğretmemiştir. Peki bu kızımıza engel midir? Tabii ki de hayır? İnatçı Juliet’imiz yakuşuklu Montgomery’nin ağzından girmiş burnundan çıkarak ona biyoloji ve tıp eğitimi hakkında ne biliyorsa anlatmasını istemiştir. Ve bu sayede az çok bir 1.sınıf tıp öğrencesi kadar tıp bilgisine sahip olmuştur. Eh tabi bu dersler yakuşuklu ve datlu Montgomery’mizin de işine gelir. Buldu tabii fıstık gibi kızı, akılları da uyuyor, ders verme ayağına aşkını büyütmeye başlar ama tabii şöyle bir şey vardır ki bu aşk içinde gizli kalmıştır. Tabii yıllar sonra bunu ortaya çıkarmıştır ama çıksa ne fark eder yılları geçip gitmiştir.

Montgomery’nin, Mr.Moraeu’nun kaçışının ardından kaybolması bazı kişilerde kafalarında soru işaretleri bırakmıştır ama belli bir süre sonra kimse onunla ilgilenmemiştir çünkü o bir uşaktır. Ama aynısı Juli için geçerli değildir. Sonuçta çocukluk aşkı, hayatında ilk aşkı olan babasının ortadan kaybolmasından sonra yok olmuştur ve hiçbir yerde bulamamıştır. Ve babasının mahkemesinden dolayı hükümet bütün mallarına el koymuştur ve Jüli ile annesi sokakta kalmıştır. Yani kısacası her şey üst üste gelmiştir ve bu üst üste gelmesinden sonra annesi ne yapacağını şaşırmıştır ve kızının hayatta kalması ve sosyete camiasında gözden düşmemeleri için bir adamın metresi olarak kızına ve kendisine bakmaya başlamıştır. Tabii bu sefer isimleri kötü çıkması kat be kat artmıştır.

Ama ne yazık ki bu lüks hayatları kısa sürmüş ve annesi hastalıktan dolayı vefat etmiş ve Juliet tek başına kalmıştır. Hiçbir akrabası adlarının çıkmasından dolayı kızımızı yanına almıştır ve sokaklarda kaderine teslim etmiştir. Juli’ye yardım eden tek kişi ise babasının en yakın bir doktor arkadaşıdır ve o da sadece bir hastane de temizlikçi olarak iş bulmuştur. Sevgili kızımızda sırf her akşam başını soktuğu odanın kirasını ödeyebilmek için işi kabul etmiş ve pis doktorların tacizlerine maruz kalarak yerleri silmeye başlamıştır. Ve o ne yazık ki daha 16 yaşındadır. Adaletsiz dünyasının dengesizliğini burada tekrardan görüyoruz.

Kızımız orada ki temizlik hayatına devam ederken bir akşam iş çıkışı en yakın –eski hayatında- Lucy ile buluşmuş ve yakuşuklu tıp öğrencilerinin olduğu bir eve gitmişlerdir. Amaç sadece tanışmak iken onlar kendilerini Juli’nin çalıştığı hastanede bulmuşlardır ve tıp öğrencilerinin canlı bir tavşan üzerinde viviseksiyon deneyi yaparken onlara katılmışlardır ve deney sırasında Juli deneyin nasıl yapıldığını gösteren kağıdı görerek şok yaşamıştır. Çünkü o kağıt babasına aittir ve hemen öğrencilere kağıdı kimden aldıklarını sorup kafasında babasının yaşayıp yaşamadığını düşüncelerini uçurmaktadır. Öğrenciler kağıdı bir handan çaldıklarını söylediklerinde hemen o hana gitmek için planlar yapmaktadır Juli. Yaptığı plandan ve gelen deli cesareti ile hana gitmiş ve hiç tahmin etmeyeceği bir kişi ile karşılaşmıştır.

Kim mi bu kişi? Tahmin etmişsinizdir yahu? Tabii ki de yakuşuklu Montgomery <3

Pat diye Juli’mizin karşısına çıkınca kızımız ufak çaplı bir şok yaşar ama ben seni çok ama çok özledim değil de çok şaşırdım ayağına yatarak numara yapmaya çalışır ama bizim delikanlı bunu yemez tabii. O çarpık gülüşünü kızımıza göndererek Juli’nin kalbini tekrardan çalar :))

Sevgili kızımız ayrıca Mont’un yanında ki insandan çok uzak bir yapıya sahip – ki Mont onu yaşadığı yerdeki yaşayan bir insan olduğunu ve o klanın vücut yapısının böyle olduğunu söylemiştir – birisini gördükten sonra daha çok şok yaşamıştır ama asıl en büyük şokunu aklında düşüncelere oturtmaya çalıştığı babasının yaşadığı düşüncesi ortaya çıkması ile yaşamıştır.

Babasının ıssız bir adada yaşadığını duyan Juli, Mont’u onu babasına götürmesi için ısrar etmeye başlamıştır ve göndermezse elinde hiçbir şeyinin kalmadığının ve sokak kızı olup çıkacağını, gönlünün buna elvereceği mi ile ilgili duygu sömürüsü yapmıştır. Kızımızın kafasının nasıl çalıştığını görüyoruz değil mi? Zeki Juli. Kozunu nasıl kullanmasını biliyor. :))

Velhasıl kelam sevgili delikanlımız kızımızın tehditlerine ve yalvarmalarına daha fazla dayanamıyor ve onu da yanına alarak ki yanında bir sürü hayvanla ( psikopat cerrah adada boş duramayıp deneylerine devam ettiğini burada da görüyoruz -.- ) ve yarı insan yarı yaratık ada insanı ile gemi yolculuğuna çıkıyorlar.

Günler geçiyor aylar geçiyor ama yollar bir türlü bitmiyor ve Juli o kadar erkeğin arasında olmaktan rahatsız olmaya devam ediyor. Ki aralarına bir erkek katılıncaya kadar.

İşte bu da kitabımızın ikinci yakuşuklu gencimiz Edward!

Bir gemi kazası sonucunda tek kurtulan kişi olduğunu söyleyen her tarafı yara bere içinde ölümün eşeğinde ki kişimizi Juli görüyor ve gemiye almaları için hem Mont’a hem de nefesi leş gibi içki kokan pislik kaptana yalvarıyor. Bir süre yalvardıktan sonra dayanamıyorlar ve adamı gemiye alıyorlar ve genç doktorumuz Mont istemeye istemeye gencimizi tedavi ediyor.

Bir doktor neden bir hastayı tedavi etmek istemesin ki sorularını duyar gibiyim? Neden mi?

Bu yakuşuklu gencimiz sevgili Edward’ımız geminin zeminine çekildiğinde bir anlığına açtığı gözleri ile Juli’ye bakmış ve yüzünü aydınlatan bir gülümseme ile bakmıştır. Ee o öyle bakarsa Mont çıldırır ve gönülsüz bir şekilde Ed’i tedavi etmeye başlar.

Ed tedaviye devam ederken, Mont hem kendisini hem diğerlerini korurken hem de doktorculuk oynarken, Juli babası onu görünce nasıl tepki vereceğini düşünürken yollar bir türlü bitmemektedir. Ama bittiğinde de ise babası sanki Juli’nin geldiğini anlamış gibi bir ifade ile onları beklemektedirler.

Ama yanlarında yabancı bir kişinin gelmesi ile hepsi gergindir ve babası yabancıyı görünce pek misafirperver davranmaz. Gıcık işte ne beklerseniz. -.-

Kitabımızın başlarında yaşanan olaylar aşağı yukarı böyledir ve devamında aksiyon had safhada, deli doktorun deli deneyleri devam etmekte, eski sırların ortaya çıkıp ve çözülmesi, yeni sırların ortaya çıkması ve bu sırların hepsinden Juli, Mont ve Ed aşk üçgeninin etkilenmesi ve bu kişileri etkileyenin ise deli doktor olması ise Mr.Moreaun’un ne kadar kaçık olduğunu görüyoruz.

En büyük sırlar kitabın sonunda çıkıyor ama bu sırların hepsi tek bir sırra bağlıdır ve bunun kaynağı ise ada insanlarıdır. İnsan mı acaba onlar? İşte bunların hepsi doktorun işidir. Okuduğum zaman ne demek istediğimi anlayacaksınız burada daha fazla kopya veremiyorum kusura bakmayın :)

Kitabın konusuna ben tek kelime ile BA-YIL-DIM!!! Diğer çoğu kitaba göre konusu o kadar farklı ki okuduğunuz zaman çok şaşıracaksınız. Daha doğrusu doktorun yaptığı deneyleri ilk okuduğunuz zaman benimseyemeyeceksiniz ama oturup düşündüğünüz zaman ve evrim hakkında azıcık araştırma yaptığınız zaman bazı şeyler mantıklı gelecektik. Belki Fen’e olan aşkımdan belki bu tür gotik/karamsar kitapları sevmemden dolayı bu kitabı çok sevdim. Ve bir yazarın içine hayal dünyası artı bilimi katması beni çok etkiledi.

Ama kitabın sonunu hiç ama hiç beğenmedim. Şahsen kitap zaten karamsar bir de üstüne o son hiç yakışmamış. Beğenmedim. Ve yazarın kitaba nasıl devam edeceğini dört gözle bekliyorum. Ki bekliyor muyum o da belirsiz. Çünkü o son beni bitirdi. Kahretti. Öldürdü. :)

Bunun dışında kitabın kapağı da çoook hoş! Özellikle arkasında dikişli bir tenin görüntüsü olması kitap hakkında bize birazcık kopya veriyor ve okuma hevesimizi daha da arttırıyor. Diline ve çeviriye gelecek olursak ufak tefek harf hataları dışında yine mükemmeldi. Dex farkını yine gösterdi anlayacağınız :)

Kapanış olarak tur kapsamında bizi desteklediği için DEX Yayınlarına çok teşekkür ediyorum. :)

Kitaba puanım ise sırf o gıcık son için 5 üzerinden 4 :))

579570_10151433581942360_1260439767_n

481078_10151509026752360_1011133331_n

OKK #2 Blog Tur 2. Gün Tur Takvimi

12 Nisan 2013
Yorum:
Pudra Tozu 
Yorum Durağım 
The Reading Lady
Playlist: Pudra Tozu
Kitapta Geçen Mekanlar: Kütüphanemden Kitap Manzaraları

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s