Dostluk Ekmeği – Darien Gee / İnceleme


Kitabın Adı : Dostluk Ekmeği

Orijinal Adı : Friendship Bread

Yazarın Adı : Darien  Gee

Çevirmen : Simge Ölmez

Yayınevi : ARKADYA

Sayfa Sayısı : 408

Basım Yılı : Şubat 2013

Orijinal Dili : İngilizce

Bir damla gözyaşı ve umutla yoğrulmuş küçük bir hediye, kırılan kalbinizi iyileştirip tüm hayatınızı değiştirmeye yeter mi?

Diye soruyor kitabımız bize. Küçücük bir hamur bütün acılarımızı söndürüp, hüzünlerimizi yok eder mi? Düşünebiliyor musunuz? Amiş Dostluk Ekmeği evet ediyor. Kapınızın önüne konan kilitli poşet içinde ki hamur sizi kasvetli havanızdan alıyor mutlu bir dünyanın bir içine bırakıyor.

Bu hamur nelere sebep olmadı ki?

Yıllardır birbiri ile görüşmeyen Julia ve Livvy’nin yeniden barışmalarını sağlamış ve Julia’nın oğlunun ölümünden sonra tekrardan hayata dönerek kocasına ve şeker mi şeker kızına daha fazla zaman ayırmasına ve onlarla daha fazla şey yapmasına sebep olmuştur. Ayrıca Julia’ya arkadaş bulmasına bile neden bulmuştur. Bu arkadaşları yolunu kaybetmiş tonton ninemiz Madeline ve Hannah’dır. Madeline kocasının ölümden sonra yalnız yaşamaya devam eden ve emekliliğinden sonra üvey oğlunu bulmak için yollara düşen dul bir kadındır. Küçük, mütevazi bir kasaba Avalon’dan geçerken satılık bir ev görüp orayı almaya karar verir. Daha sonra ise evin kendisine göre çok büyük olduğunu düşünerek yıllardır yapmak istediği mesleği yani aşçılık bir nevi birilerine yaptığı şeyleri yedirmeyi görev edinerek evinin bir kısmını Madeline’nin Çay Bahçesine dönüştürür. Ne kadar sevecen bir insan değil mi? Aynı babaannelerimiz ve anneannelerimiz gibi. Ülkeler farklı olsa da sanırım bazı şeyler değişmiyor ne yaparsınız :)

İşte o dükkan üç arkadaşın buluştuğu noktadır. Madeline’nin bir kez daha enlere yol açtığını görün. Ki daha nelere sebep olacaktır.

Hannah ise despot bir babanın ve onu yumuşatmaya çalışan bir annenin arasında abisi ile büyümüştür. Babasının ağır disiplini ile küçük yaşlarda çello çalmaya başlar ve daha genç yaştayken bile dünyanın aranan çellistleri arasına girmiştir. Ama bu iyi mükemmelliği Fransız, beş para etmez müzisyen kocasının onu aldatmasına bir engel değildir. Pis zampara, o güzel mi güzel şahane mi şahane kızımızı Chicago gibi bir cennetten koparıp en ücra köşedeki kasabaya götürmüş, ev almış, içine yerleştirmiş ve üstüne üstlük kendisi merkezde kalıp eşyalarını istemiş ve onun eşyalarını yollayacağını söylemiştir. Kadın ruhu durur mu? Durmaz! Bastı onu mekanında bir güzel rezil etti ve eline yüzüğü verdi. Sen yoluna ben yoluna icabı. Oh olsun o pisliğe. Aslında orada tokadı yapıştıracaktı bak ne güzel oluyor! Her neyse zaten kızımız bu olaydan sonra yüreciğini uçurdu boyu boyuna huyu huyuna birisine kaptırttı :D

Ama bunun öncesinde iyileşme süreci vardı ki o zamanı yine koltuğunun altına alıp sarıp sarmalayan Madeline ve onun kafesi yapmıştı. Ah hamuru unutmayalım :)

Peki bu hamur nereden mi çıktı?

Bir gün Julia ve Graice okuldan gelince kapılarının önünde ki basamakta bir tabak ve yanında baloncuklu bir hamur bulmuşlardır. İçinde yarı kek yarı ekmek olan şeyden 3 dilim olan tabağı alarak eve giren anne- kız ilk başta ne yapacağını bilememiş ama Graice’in itirazlarına dayanamayarak açıp yemişler ve bayılmışlardır. Kalan üçüncü dilimi ise Mark’a yani babasına saklayacağını söyleyen Graice odasına koşarak kart hazırlayacağını söylemiştir. Ama mutfağa geri döndüğünde annesi o dilimi çoktan mideye indirerek nefsine müdafaa olamamıştır ve kızının çığlıkları ile karşı karşıya kalmıştır. Bunun sonucu alarak hamuru alarak tabağın yanındaki tarife göre yapmaya başlamıştır. 10 günlük yapım aşamasını tamamladıktan sonra geri kalan 3 hamuru komşularına, dostu olmayan dostlarına ve Graice’in okuluna göndermiştir. Çocukların büyük ısrarlarına dayanamayan aileler kendilerine düşen hamurları ekmek haline getirmiş geri kalan 3 hamuru komşularına dağıtarak elden ele geçmelerini sağlamışlar ve Madeline’nin yanında çalışmaya başlayan Connie’nin katkıları ile Dostluk Ekmeği Kulübünü kurmuşlardır.

Bu kulüp sayesinde sel felaketine maruz kalmış olan kardeş kasabalara yardım eli uzatmış ve 7000 den fazla ekmeği sel bölgesine göndermişler ve ülkede ünlerine ün katmışlardır. Tabii bu kadar iyiliğin karşılığında onları tökezleyecek şeylerde ortaya çıkmıştır ama bunların hiçbirisine boyun eğmemişler ve yollarına devam etmişlerdir o güçlü kadınlar.

Kitap genel çerçeve olarak konusuna ve yazarın yazma şekline göre beğendiğim bir tür. Bu türle ilk defa Küçük Mucizel Dükkanı ile başladım ve zaman zaman kötü konularla ve sadece yazmak için yazan yazarların kitapları okumak zorunda kaldım ama zaman zamanda Dostluk Ekmeği gibi harika konularla karşılaştım. Bu tür kitaplarda temel olan hüzün, parçalanmış evlilikler, ger dönüş yapılan mutluluklar, yeni aşklar, yeni aileler gibi konular bu konularda da işlenmiştir. Ve tabii yazarın mükemmel hakimiyeti ve kelimeler arsında kurduğu oyun ile harika bir eser ortaya çıkmıştır. Julia ve Livvy arasında kırılmaya yüz tutmuş kız kardeşlik bağlarının nasıl tekrar birbirlerine bağlanması, gazeteci olan Edith’in nasıl o suratsız, arkadaş olmamak istemeyen duygularını kırıp sevecen birisi haline gelmesi ve diğer karakterlerin birbirlerine bağlanması ve ortak bir çalışmaya girmesi özellikle kitabın sonunda yaptıkları yardım çalışması ağzını açık bırakacak kadar büyük bir beraberliği gösteriyor.

Arada fantastik okumaktan sıkılıp kollarına koştuğum bu türde ki bir kitabı okumamı sağlayan sevgili Arkadya Yayınlarına teşekkür ederim. Hem çevirisi hem de kapağına hayran kaldım diyebilirim. Son zamanlarda ülkemizde yurtdışı kapaklarına göre daha güzel kapaklar ortaya çıkmaktır ve bu benim kitaba olan aşkımı kat be kat arttırmaktadır. Ve ayrıca Arkadya Yayınlarının püsküllü ayraçlarını unutmamak gerek. Onlarda bir şahane şahsen. Sanırım yeni bir ayraç koleksiyonu başlatmama sebep oldular :)

Kitaba puanım ise 5 üzerinden 4 :))

579570_10151433581942360_1260439767_n

 

481078_10151509026752360_1011133331_n

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s