Yürüyen Kentler Serisi / Tanıtım


Kitabın Adı : Yürüyen Kentler

Orijinal Adı : Mortal Engines

Serinin Adı : Yürüyen Kentler Serisi

Seri Sırası : 1

Yazarın Adı : Philip Reeve

Çevirmen : Müren Beykan, Fulya Yavuz

Yayınevi : On8 Kitap

Sayfa Sayısı : 352

Basım Yılı : Mayıs, 2013

Düzen değişti. Kentler artık makineler üstünde yürüyor. Küçük yerleşmeleri kovalayıp avlayan Londra, hem o bilindik şehir, hem de tarihini kısmen yitirmiş bir dünya…

2002 Gold Nestle Smarties Ödülü
2003 Blue Peter Yılın Kitabı Ödülü

Bilimkurgunun Carnegie Ödülü sahibi dâhi yazarı ve illüstratörü Philip Reeve’den büyük yankılar uyandıran, steampunk bir saga. Dizinin aynı adı taşıyan ilk kitabında okur, uzak gelecekte birbirini avlayan kentlerin makineleşmiş dünyasıyla tanışırken, genç tarihçi Tom ve gizemli Hester’ın kentler ve dişli çarklar arası yolculuğu başlıyor.

Tom, yarı baygın Hester’ı kolundan kavradı. Tezgezerli adamlardan biri, kaçmalarını engellemek için hamle yapmıştı ki, kırmızı paltolu kadın adamın önüne dikildi: “Onlar benim yolcularım. Fiyatta anlaşmaya çalışıyordum!”/ “Onlar bizim kölelerimiz!” diye haykırdı Wreyland, kadını itekleyerek. “Tom Nitsworthy ve arkadaşı. Onları Dış-Topraklar’da buldum. Kural kuraldır. Mal bulanındır…”

Uzak gelecekte, 60 Dakika Savaşları’nın sonrasında bildiğimiz dünyadan eser kalmamıştı. Tekerlekler üstünde “yürüyen” Londra kenti, eski Kuzey Denizi’nin kurumuş yatağı boyunca, küçük kentleri kovalıyordu. Tarihçiler Loncası’nda Üçüncü Sınıf Çırak Tom, kızına âşık olduğu baştarihçinin hayatını kurtarmaya çabalarken, kendini suikastçı Hester’la birlikte, mahvedilmiş bir dünyada, acımasız bir düzende var olma savaşının içinde buldu…

TADIMLIK YÜRÜYEN KENTLER

divider

Kitabın Adı : İhanet Altını

Orijinal Adı : Predator’s Gold

Serinin Adı : Yürüyen Kentler Serisi

Seri Sırası : 2

Yazarın Adı : Philip Reeve

Çevirmen : Müren Beykan, Fulya Yavuz

Yayınevi : On8 Kitap

Sayfa Sayısı : 368

Basım Yılı : Mayıs, 2013

Büyük yıkımdan sonra gözler ölü kıta Amerika’da. Issız buzullarda soluk soluğa bir kovalamaca sürerken, beyaz kent Anchorage rotasını bilinmeze çevirmiş, ilerliyor.

2005 Amerikan Kütüphaneler Birliği (ALA) En İyi Kitap Ödülü

Yürüyen Kentler’in devam kitabında macera tırmanıyor. Kitapları bilimkurgu klasikleri arasına giren Philip Reeve, üstün teknolojilerle işleyen bir geleceği canlandırdığı dizide, kentlerin ve insanların verdiği acımasız hayat mücadelesini gözler önüne seriyor. Teknoloji hangi noktaya gelirse gelsin, siyaset ve ihanet yine yerinde sayıyor.

Hester elini boynuna götürmeye çabaladı; ama ilaç etkisini çok çabuk gösteriyordu, kol ve bacakları artık itaat etmez olmuştu. Bağırmaya uğraştıysa da, baykuş ötüşü gibi bir ses çıkarabildi yalnızca. İleriye doğru bir adım attı, düştü; yüzü, adamın çizmelerinin dört beş santim yakınına geldi. Adamın, “Çok üzgünüm,” dediğini duydu; sesi titrek ve uzaktı.

Dev kent Anchorage, devasa demir paletleri üstünde Buz Diyarı boyunca Ölü Kıta’ya doğru sessizce ilerliyordu. Kurşunlarla delik deşik bir halde, başıboş sürüklenen bir havagemisinin umutsuz iki pilotu Tom ve Hester için bir sığınak olabilir miydi? Sokaklarında hayaletlerin ve deliliğin kol gezdiği bu tuhaf kent, tehlike ve karışıklıklarla dolu bir ateş fırtınasına doğru sürüklenmekteydi…

TADIMLIK İHANET ALTINI

divider

* İster kapak çalışması olsun ister kitapların konusu olsun bu seri beni cezbetti. :) Hem serinin kitaplarının arka arkaya çıkması ise bu seriyi hemen okumam için artı puan. Buradan yayınevinin bu hızlı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.Çünkü bizi çok fazla bekletmeyecekler :)) Ve On8 Kitap’ı daha yakından tanımak için:

On8 Kitap İnternet Sitesi

On8 Kitap Facebook Sayfası

tıklamanız yeterlidir. Benden söylemesi çok cana yakın insanlar. Bence hemen tanışın :)

Reklamlar

4 thoughts on “Yürüyen Kentler Serisi / Tanıtım

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s