Kitap Dostları #6 Kitap Tur 1.Gün / Neil Gaiman Kitapları


1011965_491883960888809_1441914562_n

Kitap Dostları ile 6. turumuzdan herkese merhaba!!!!

İthaki Yayınları imzası ile Türk okurları ile buluşan Anansi Boys / Anansi Çocukları bir Neil Gaiman imzası taşımaktadır.

Açıkçası bu benim ilk Neil kitabım olduğu için bu turda ayrı bir heyecanım var. Ve bu heyecanla birlikte ülkemizde çıkan Neil Gaiman kitaplarını tanıtmayı istedim. Söylemeden geçemeyeceğim yazarımızın ülkemizde çıkan bayaaa bir kitabı var. :)

Gün gelecek hepsini tek tek okuyacağım! :)

6. turumuzun ilk günüde;

Neil’in kitaplarını Yorum Durağım yani ben tanıtıyorum.
Tadımlık Anansi Çocukları’nı Mai Kalem veriyor.
Yorum Cadısı ve SaklamaKabı ise kitabımızı inceliyor.

Ayrıca 7 gün boyunca sürecek olan ve 2 şanslı kişinin Anansi Çocukları kitabını kazanacağı yarışmaya herkesi bekleriz!!!

Hadi şimdi yazarımızın kitaplarını tanıyalım!!!

scrollWithLineCFG_31

SANDMAN SERİSİ

Sandman 1 – Düş Müziği

SANDMAN, doksanların en çok ödül kazanmış ve en beğenilen çizgi roman serisidir ve bunun da gayet iyi bir nedeni var; Neil Gaiman tarafından yazılıp, çizgi romanların en aranılan çizerlerinden bir grup tarafından çizilmiş olan, zekice ve yavaşça gelişen bir destan, modern mitler ile karanlık fantezilerin, çağdaş kurgunun, tarihi dramanın ve efsanelerin muhteşem bir şekilde birlikte örtüştüğü zengin bir karışımdır. SANDMAN efsanesi çizgi edebiyatında eşsiz öykülerden bir seriyi içermektedir ve asla unutamayacağınız bir hikaye anlatmaktadır.

Sandman 2 – Bebek Evi

“Neil Gaiman hazine değerinde bir hikaye evini Sandman ile inşa etti, o eşi az bulunur bir yazar.”
Stephen King
“Neil Gaiman’ın imgeleri, nispeten kısa bir zamanda onu herkesin sevgilisi yaptı. Ama hikayeleri, gerçekliği yeniden düzenleyen biçimiyle mükemmel ve kibirli bir kavalye edasını taşıyordu. O sonu belli, oku hemen unut hikayeleri anlatmıyor, o örnek teşkil edecek ahlaki çözümler bulmuyor… bunun yerine, deli bir ahçı nasıl düğün pastası yaparsa, o da hikayeleri öyle kuruyor. Kat üstüne kat inşa edip, karşımdaki her türlü tatlıyı ve ekşiyi ustalıkla saklıyor.”
Clive Barker / Önsöz’den
“Neil Gaiman’ın hikayelerindek, korku ve umut, insanın kalbinin en derinlerinde kıvrılmış yatan korku ve umudun birer yansıması. Sandman okumak yalnızca yeni ve radikal bir çizgi roman okumak demek değil… Sandman okumak ebedi mitlerle örtülü yepyeni bir edebiyata başlamak demek. En sonunda uğruna ölünecek bir Death ortaya çıkması da cabası!..
Mikail Gilmore / Rolling Stone

Sandman 3 – Düş Ülkesi

Düş Ülkesi, dört ürpertici ve eğlenceli bölümden oluşuyor: William Shakespearein Bir Yaz Gecesi Rüyası oyununun ilk gösterimini konu alan, Dünya Fantastik Edebiyat Ödülü kazanan öyküsü, bir yazar tarafından tutsak edilen ilham perisi Calliopenin hikayesi, insanoğlunun hakimiyetine kedi gözüyle bir bakış ve hayatına son vermek isteyen ölümsüz bir kadının yaşam öyküsü. Ayrıca, Neil Gaimanın “Calliope” için yazdığı orijinal senaryoyu bu ciltte bulacaksınız.

Sandman 4 – Sisler Mevsimi

Sandmanin 1990ların en beğenilen ve ödül kazanmış çizgi roman serisi olmasının bir nedeni var: Neil Gaiman tarafından yazılan ve çizgi roman sektörünün en çok rağbet gören çizerleri tarafından resimlenen bu akıllıca yazılmış ve derin bir hüzün içeren destan; çağdaş kurgu, tarihi öyküler ve efsanelerin kusursuzca bir araya getirildiği, modern mitoloji ve karanlık fantezinin birleşimi olan bir eser. SANDMAN efsanesi çizgi roman edebiyatında eşi olmayan, unutamayacağınız bir öykü.

SİSLER MEVSİMİ, bizi Ebediler Ailesinin diğer üyeleri ile tanıştırıyor. Kaderin bahçesinde başlayan olaylar dizisi, Düşün cehennemi tekrar ziyaret etmesiyle doruğa ulaşır. Kendisini bekleyen cehennemin efendisi Lucifer, Düşü hiç beklemediği bir şekilde karşılayacaktır. Luciferın üzerine yüklediği ağır sorumluluk, Düşün pek çok mistik tanrıyla muhatap olmasına neden olacaktır.

Sandman 5 – Sen Oyunu 

Modern miltle karanlık fantezinin, çağdaş edebiyat ve tarihsel dramayla kesiştiği Sandman efsanesi çizgi roman tarihinde eşine rastlanmayan öykülerden bir diğeriyle devam ediyor.

Sandman 6 -Fabllar ve Yansımalar 

Fabllar ve Yansımalar’da geçmişin sislerinden günümüzün kabuslarına uzanan, aşkın ve yaşamın, gücün ve karanlığın dokuz etkili hikayesini sunuyor.

Sandman 7- Kısa Yaşamlar

Kısa yaşamlar, bir arayışın hikayesi…
Görünüşe göre sonsuzluk bile kısa…

Sandman 8 -Dünyaların Sonu

Bir gerçeklik fırtınasının girdabına kapılmış, zaman, söylenceler ve hayallerin yolcuları, Dünyaların Sonundaki bir hana sığınırlar. Chaucerin Canterbury Öykülerinin geleneğine uygun olarak fırtınanın dinmesini beklerken gittikleri yerlerin, gördükleri şeylerin ve düşlerinin öykülerini anlatırlar.

Sandman 9- Merhametliler 

Sandman 10 -Uyanış

Sandman 11 – Ebedi Geceler

Douglas Adams 
&
Otostopçunun Galaksi Rehberi
Paniğe Kapılma!

Önce Douglas Adams, biz dünyalıları Küçükayının büyük yayın kuruluşlarından biri tarafından basılan o fenomenle, Otostopçunun Galaksi Rehberiyle tanıştırdı; şimdi de Neil Gaiman, bize onunla ilgili her şeyi içeren bu kitabı sunuyor.

Peki bu kitapta neler var?

  • Otostopçunun radyo oyunu senaryolarından hiç yayımlanmamış bölümler…
  • Otostop yaparak yabancı ülkeleri dolaşıp tavuk kümesi temizleyen asi bir gençken galaksilerarası mega-stara dönüşen Douglas Adamsın yaşamından kesitler…
  • Douglas Adamsın Dr. Who, Monty Python ve Snow Seven and the White Dwarfs üzerine yaptığı ilk çalışmalar…
  • Arthur Dentin bornozla gezmesinin asıl sebebi…
    … ve daha fazlası!

En iyisi kendinize bir kadeh Pan Galaktik Gargara Bombası hazırlayın, arkanıza yaslanın ve PANİĞE KAPILMAYIN!

Yıldız Tozu

“Mucizelerle dolu bir hikaye… Gaiman yeni gelenekte bir peri masalı ortaya çıkarmak için son derece zengin bir dil, doğal bir bilgelik, iyi bir mizah ve biraz da karanlık kullanıyor.”
Publishers Weekly

Kadim İngilterenin huzurlu tarlaları ve çayırlarında, bir granit çıkıntısının üzerinde 600 yıldır duran küçük bir köy vardır. Hemen doğuda köye ismini veren upuzun bir taş duvar yükselir. İşte burada, Duvar Köyünde, genç Tristran Thorn kalbini, akıllara zarar veren güzellikteki Victoria Forestera kaptırır. Ve işte burada, yepyeni bir Ekim arifesinde, Tristran aşkına bir söz verir – bu öyle hızlı edilmiş bir yemindir ki, onu duvardaki tek gedikten dışarı, çayırların ötesine ve hayatının en heyecanlı macerasına yollayacaktır.
“Gaiman hikaye dünyasının zengin bir kaynağı ve bizler her açıdan ona sahip olduğumuz için şanslıyız.”
Stephen King

“Yetişkinler için aşk, tehlike, arkadaşlık, büyü ve macerayla dolu bir peri masalı. Nüktedanlık ve zeki bir üslupla bezeli bu kısa roman insanda çok güzel bir memnuniyet yaratıyor.”
Detroit Free Press

Not: Başrollerini Robert De Niro, Michelle Pfeiffer, Sienna Miller, Claire Danes, Ben Barnes, Rupert Everett , Charlie Cox, Kate Magowan ile Peter OTooleun üstlendiği “STARDUST-Yıldız Tozu” beyaz perdeye taşındı.

Yokyer

Genç ve iyi kalpli Richard Mayhewun sıradan hayatı, bir kaldırımda karşısına çıkan yaralı genç kızın hayatını kurtarmasıyla sonsuza dek değişir. Bu iyilik Richardı var olduğunu hayal bile etmediği bir dünyayla –şehrin altındaki terk edilmiş Metro istasyonları ve kanalizasyonlarda gelişmiş karanlık bir yaşamla– tanıştırır. O artık, yarıklardan düşen insanların yaşadığı Aşağıtarafın bir parçasıdır… ve eğer bildiği dünyaya dönmek istiyorsa, gölgelerin ve karanlığın, canavarların ve azizlerin, katillerin ve meleklerin şehrinde yaşamayı öğrenmek zorundadır…

Gaiman, basitçe söylemek gerekirse, hikâyelerin hazine evi gibi ve biz de ona sahip olduğumuz için şanslıyız…
Stephen King


Ara Dünya

Hugo ve Nebula ödüllü yazar Neil Gaiman ve Emmy ödüllü yazar Michael Reavesten sadece gençlere değil tüm okurlara hitap eden, bilimkurguyla fantezinin iç içe geçtiği bir macera.

Joey Harker bir kahraman değil. O aslında kendi evinde kaybolan sıradan biri. Bir gün kaybolduğunda kendi dünyasını geride bırakıp bambaşka bir boyuta adım atıyor. Şimdi bir savaş vermek zorunda. Hem de sadece bu dünyayı değil, olası bütün dünyaları kurtarmak için verilen bir savaş…

Koralin ve Gizli Dünya

“On yıldan fazla bir zaman önce bir çocuk kitabı yazmaya başladım. Bunu beş yaşındaki kızım Holly için yapıyordum. Kitabın başkahramanının bir kız çocuk olmasını ve hikâyenin de değişik ve ilginç bir şekilde tüyler ürpertici olmasını istedim.

… İnsanlar kitabı okumaya başladığında öğrendim ki, çocuklara macera yaşatan, yetişkinlere ise kâbuslar gördüren bir hikâyeymiş bu. Koralin, şimdiye kadar yazdığım en tuhaf, zamanımı en çok alan kitap ve en fazla gurur duyduklarımdan biri…”

Neil Gaiman
“Bayanlar baylar, oğlanlar kızlar, ayağa kalkın ve alkışlayın: Gerçek olan Koralindir.”

Philip Pullman
“Beni neredeyse korkudan öldürecek kadar büyüleyici ve rahatsız edici bir hikaye…”

Lemony Snicket
“En iyi peri masallarının o ince dehşetine sahip bir başyapıt…”

Terry Pratchett
“Narniadan beri, kapı açmak gibi basit bir eylem böylesi bir fantastik yolculuğu başlatmamıştır. Ve Alice tavşan deliğinden aşağı yuvarlandığından beri, hiçbir yolculuk bu kadar görkemli, tuhaf ve korkutucu olmamıştır. Kapıdan geçin; sevgiyi, sihri ve iyiliğin kötülük karşısındaki gücünü keşfedin…”

Kıyamet Gösterisi

1655 yılında yazılmış ve şimdiye kadarki en doğru kehanet kitabı olan Cadı Agnes Çatlakın Dakîk ve Katî Kehanetlerine göre, cumartesi günü dünyanın sonu. Önümüzdeki Cumartesi. Akşam yemeğinden hemen önce.

İyilik ve Kötülük orduları toplanıyorlar. Her şey Büyük Plana uygun ilerliyor gibi. Yalnız ufak bir pürüz var. Birazcık müşkülpesent bir melek ile sefahat düşkünü bir iblis yaklaşan bu coşku dolu anın gelişini hiç de iple çekmiyorlar. Ha unutmadan, birileri Deccalı yanlış yere göndermişe benziyor.

“Kıyamet daha önce hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.”
Clive Barker

“Thomas Pynchon, Tom Robbins ve Don DeLillo işbirliği yapsaydı, ancak bu kadar olurdu… İnanılmaz.”
Washington Post

“Otostopçunun Galaksi Rehberinin soyundan geliyor…”
New York Times

“Monty Python Uçan Sirkin kaleme aldığı Vahiy Kitabı gibi adeta.”
Phoenix New Times


Mezarlık Kitabı

Arkadaşlarının Bod diye hitap ettiği Nobody Owens normal bir çocuktur.
Eğer bir mezarlıkta yaşamasaydı, hayaletler tarafından büyütülüp yetiştirilmeseydi ve yanında ne canlıların ne de ölülerin dünyasına ait olan sadık bir koruyucusu olmasaydı, Bod tamamıyla normal olurdu.

Bir çocuk için mezarlıkta tehlikeler ve maceralar vardır -tepenin altındaki çok yaşlı Çivit Renkli Adam, gulyabanilerin terk edilmiş şehrinin bulunduğu çöle açılan bir geçit, korkunç bir tehdit saçan tuhaf Bekçi…

Ama Bod mezarlıktan ayrılırsa, ailesini de öldürmüş olan Jack denen adamın saldırısına uğrayacaktır…

“Sınırlar her zaman vardır -mezarlık ile onun ötesindeki dünya arasında, hayat ile ölüm arasında ve onların kesiştiği yerde.”
Neil Gaiman

“Bir çocuğu büyütmek için koca bir mezarlık gerekir. Bu kitapta en keyif aldığım şey, Bodun kendi güzel ve harap mezarlığında ölü ve canlı arkadaşlarıyla büyümesini görmekti. Mezarlık Kitabı Neil Gaimanın bir başka şaşırtıcı ve harika eseri…”
Audrey Niffenegger
Zaman Yolcusunun Karısının yazarı.

“Açıkçası, Mezarlık Kitabı Neil Gaimanın şimdiye kadar yazdığı en iyi kitap. Kendisinin, büyüleyiciliği, cana yakınlığı, korkutuculuğu ve dehşeti tek bir fantezide toplamayı nasıl başardığını asla öğrenemeyeceğim, ama ihtişam dolu bir iş çıkardığı kesin…”
Diana Wynne Jones
Howls Moving Castleın yazarı.

Odd ve Ayaz Devleri

2009 yılında Mezarlık Kitabıyla Newbery Medal alan Neil Gaimandan zekice kurgulanmış eğlenceli bir roman…

Konusunu geleneksel Nors mitolojisinden alan Odd ve Ayaz Devleri, okuru devlerin ve Tanrıların ülkesinde vahşi ve büyülü bir yolculuğa çıkarıyor.

Vikingler döneminde, Norveçte bir kasabada Odd isimli bir çocuk yaşar. Odd hep çok şanssız bir çocuk olmuştur. Küçük yaşta babasını kaybeder, ağaç keserken bir ayağını sakatlar… Üstelik bir türlü bitmeyen kış Oddun kasabasında yaşayan herkesin aksileşmesine neden olur.

Odd kasabadan ormana gittiği bir gün ayı, tilki ve kartalla karşılaşır. Bu üç sıradışı hayvanın Odda anlatacakları bir hikâyeleri vardır.

Odd, bu üç hayvanla karşılaştıktan sonra kendini hayal edebileceğinden çok daha tuhaf bir maceranın içinde bulur: Şimdi Odd, Tanrılar şehri Asgardı Ayaz Devlerinden ve kendi kasabasını bitmek bilmeyen kıştan kurtarmak zorunda…

Anansi Çocukları

Karanlık, korkutucu ve büyülü dünyalara eğlence, mizah ve samimiyetle bambaşka bir tat kazandıran Neil Gaiman, bu kez okurunu, yeryüzü üzerinde söylenegelen tüm öykülerin sahibi örümcek-tanrı Anansinin ve çocuklarının macerasına kulak vermeye çağırıyor.

Her şey Şişko Charlienin, ölen babasının aslında bir tanrı olduğunu öğrenmesiyle başlar. Bu yetmezmiş gibi Şişko Charlie, Örümcek adında gizemli bir kardeşi olduğunu da öğrenir. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır; insanlar için de, tanrılar için de…

Turunu yapacağımız kitabı da tanıdığımıza göre şimdi sıra geldi yarışmaya!!!

images

Anansi Çocukları için 2 şanslı kişiden birisi mi olmak istiyorsun?

O zamaaaaaannnnnnn

TIK-TIK!!!

scrollWithLineCFG_31

Tur Takvimimiz 

1077981_10200986933509555_1259090195_n

scrollWithLineCFG_31

Katkılarından dolayı İthaki Yayınları’na teşekkür ederiz!!!

damy (1)

Reklamlar

One thought on “Kitap Dostları #6 Kitap Tur 1.Gün / Neil Gaiman Kitapları

  1. Geri bildirim: Kitap Dostları, Kitap Tur #6 | Yazar Tanıtımı - Neil Gaiman & Çekiliş » Tuğçe'nin Kitaplığı

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s