Blog Tur: Kan Sarkısı – Anthony Ryan / Inceleme


1922441_733519056668914_8956575448288883183_n

 

Kitabın Adı : Kan Şarkısı
Orijinal Adı : Blood Song
Serinin Adı : Kuzgunun Gölgesi Serisi
Seri Sırası : 1
Yazarın Adı : Anthony Ryan
Çevirmen : Barış Tanyeri
Yayınevi : İthaki
Sayfa Sayısı : 664
Basım : 16 Mayıs, 2014
Tür : Epik Fantastik

“Vaelin,” dedi kalın, bir savaşçıya ait sesiyle. “Sana öğrettiğim vecizeyi hatırlıyor musun? Aile düsturumuz.”
“Evet lordum.”
“Söyle.”
“Gücümüz sadakatimizdir.”
“Evet. Gücümüz sadakatimizdir. Bunu hatırla. Oğlum olduğunu ve senin burada kalmanı istediğimi hatırla. Burada pek çok şey öğreneceksin ve Altıncı Nişan’ın kardeşlerinden birisi olacaksın. Ama hep benim oğlum olacaksın ve arzularımı onurlandıracaksın.”

Vaelin Al Sorna, Diyar’ın ilk kılıcı olan Kralyk Al Sorna’nın oğlu, annesini yeni kaybetmiş 10 yaşında daha kendini bilmeyen bir çocuk iken babası tarafından İtikad’ın Altıncı Nişanına eğitilmek üzere gönderilmiştir. Altıncı Nişanın kapısından girmeden önce Diyar’ın ilk kılıcının oğluna söylediği son sözleri yukarıdaki gibi olmuş ve oğlunu kapıda bırakarak atını mahmuzlayıp gitmiştir.

Orada nasıl bir yaşam süreceğini, nelere yapacağını veya neler yapmayacağını bilemeyen Vaelin, kendisini tamamen ortada kalmış bir öksüz olarak kabul etmektedir. Çünkü Nişanın kapısından içeriye adım attığından itibaren artık bir ailesi yoktur ama Nişanda yer alan oğlan çocukları artık onun kardeşidir, ailesidir.

İlk günlerde hiçbir çocuk ailesinin artık olmadığını kabul etmese de zamanla bu duruma alışmış ve oda arkadaşlarını kardeşleri hatta ailesi olarak kabul etmeye başlamıştır. Her ne kadar zor bir durum olsa da…

Zaten zamanla tabii tutuldukları çok zor görevlerden ve Usta Sollis’den yedikleri değnek cezalarından dolayı düşündükleri en son şey bu konu olmuştur. Zor derslerin ve değnek cezalarının yanında bir de bunlardan daha zor olan Nişan sınavları vardır ki kardeşleri gerçek dünyaya hazırlayan asıl zorlu görevler dizisi işte bunlardır. Ve nedense her bir sınavda Vaelin, ölümden son anda kurtuluyor yada başına bir şey geliyordur. Bunun sebebini her ne kadar bilemese de başından geçenleri Usta Sollis’e ve Nişanın başı kabul edilen Suret’e anlattığı zaman belirsiz cevaplar almış ve onu başlarından savmışlardır.

bloodsong_big

Pek çok adı vardı. Daha otuz yaşına gelmemiş olmasına rağmen, tarih ona bol unvan ihsan edilmesini layık görmüştü: Onu bize eziyet etsin diye gönderen deli kralın karşısında Diyar’ın Kılıcı, savaşlar boyunca onu izleyen adamların yanında Genç Atmaca, Cumbraelli düşmanlarına karşı Karanlıkkılıç ve sonradan öğrendiğime göre Büyük Kuzey Ormanı’nda yaşayan esrarengiz kabileler arasında da Beral Shak ur adıyla anılırdı yani; Kuzgun Gölgesi.

Kitabımızı bu sözlerle açarken acaba bu Vaelin nedir ki bu kadar unvan almış acaba diye kara kara düşünürken, sayfaları çevirdikçe onun kim olduğunu anlıyor ve yaşadığı her acı ile acı duyuyor, her başarı ile mutlu oluyor, her yeni bilgi öğrendiğinde bizde bir o kadar şaşırıyor, hatta o savaşırken biz de savaşıyoruz.

O tüm bu yeri geldiğinde hakkıyla almış yeri gelmiş talihsiz olaylardan dolayı almıştır. Ama her halükarda yaşadığı tüm diyarlarda onu tanıyan birisi çıkıyor ve önünde saygıyla eğiliyorlardır. Her ne kadar bu duruma Vaelin karşı çıksa da…

Zorlu sınavları, zorlu dersleri, Usta Sollis’in değneğinden yediği sopalar ile eğitilmiş, eğilmiş, bükülmüş ve tam bir Nişan Kardeşi olduğu zaman artık görev başına geçme zamanı gelmiştir. İtikad’ı yayma görevi. Ama iyi bir kılıç kullanıcısı daha doğrusu kılıç ile dans eden birisi olduğundan dolayı ve aynı zamanda Diyar’ın İlk Kılıcı’nın oğlu olmasından dolayı daha göreve gelmeden Diyar onu tanıyor, biliyor ve çok az da korkuyordur. Ve tabii bunların hiçbirisi Kral Janus’un gözünden kaçmamış ve onu yanına çağırarak görev üstüne görev vermiştir. Hem de Vaelin’in hiç hoşuna gitmeyen, gitmeyecek görevler.

Peki Vaelin bu görevlere karşı çıkabili miydi? Hem de kılıcının tek bir darbesi ile. Peki neden mi karşı çıkmadı? Sapkın, salak, elinde ölümüne koz olan, bir kaşık suda boğulmasını isteyeceğim Kral Janus, Vaelin’e karşı tonla koz tutuyordur elinde ve bunları her bir görev için Vaelin’e karşı kullanmaktan da çekinmiyordur. Yüzsüz herif! Kitabın sonunda adalet yerini buldu da gördü gününü! İçimin yağları erimedi desem yanlan söylerim. :P

İster konusu olsun, ister işlenen tema, ister kurgu ve isterse kapak ile Goodreads’de ki puanını katbekat hak eden bir kitap Kan Şarkısı. Genel olarak bu türe bayılan birisi olarak bu kitaba da bayıldım ama ne yazık ki bu tarz kitapların seri olmasından dolayı sinir oluyorum. Kan Şarkısı her ne kadar belirli bir şekilde bitse de kafamda soru işaretleri bırakmadı desem yeri. Özellikle son kısımda “Ama ama böyle son mu olur?” , “Böyle bitemezzzz!!!”, “Neden böyle bitti ki?!” gibi sorular kafamda uçuşmuyor değildi. Dediğim gibi her ne kadar belirli bir şekilde bitse de belirsiz bir sondu benim için ve İthaki’nin devam kitaplarını çıkartmasını dört gözle bekliyorummmm!!!!

Ve şunu da söylemeden geçemeyeceğim: Eğer ki bir Taht Oyunları okuyucusu ve o seriye ister kitabı olsun ister dizisi olsun deli oluyorsanız kesinlikle alın kitabı okuyun, pişman olmayacaksınız!

Puanım 5 üzerinden 5!

5

damy (1)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s