Mustafa Kemal’e Asklanmak – Halil Bezmen / Röportaj


Herkese merhabaa!!!

Okuldur, sınavdır, projedir derken final haftası da kapıyı çalması ile üniversitede bir senenin daha sonuna geldim. 2 gün sonra da 4 aylık şahane bir tatile gireceğim ve bebeğim olan blogum ile daha fazla ilgileneceğim. Buralar artık ıssız bir çöl olmayacak aa dostlar! :)

Tabii bu arada yaza hazırlık yapmalım değil mi? Yavaştan kitap ve yazar tanıtımlarına, kitap incelemelerine ve tabii ki yaparken ve sizlerle bunu paylaşırken çok zevk aldığım yazar röportajlarına başlamak gerek. :)

Tatilin ilk postunu ise yeni bir yayınevi olan Müptela Yayınlarının ilk kitabı olan Mustafa Kemal’e Aşklanmak kitabının yazarı  Halil Bezmen ile yaptığım röportaja ayırdım.

Yaparken zevk aldığım röportajı okuma sırası siz de!

Kısaca Halil Bezmen’i ve kitabı Mustafa Kemal’i Aşklanmak kitabını tanıyalım. :)

scrollWithLineCFG_31

fotoğraf

1)      Kısaca kendinizden ve yazarlık hayatınızdan bahsedebilir misiniz?

Kitabımın ‘İthaf’ ında özetledim: “19 uncu yüzyılda ağababam Halil Ali Bezmen ve ailesi İngiltere’de kumaş üretip, Osmanlı topraklarında dağıtımını yaparlarmış. 1927 yılında Teşvik-i Sanayi Kanunu çıkınca, Atatürk, Selanikten dostu olan ağababamı, bir fabrika kurmakla görevlendirmiş. 1929 yılında Mensucat Santral İstanbul’da üretime geçmiştir. Mustafa Kemal, Halil Ali ve Mensucat Santral artık aramızda değiller. Onları çok seviyorum.”
Sonra bir gün zorunluluklar beni yazmaya itti. Bildiğiniz gibi, hayat zorunluluklarla doludur ve bunlar  irademizden daha güçlüdür.

2)      Yazmaya başlamanızda ki en büyük etken nedir? Ve yazmaya nasıl başladınız?

Dediğim gibi: Zorunluluk!

3)      Biliyoruz ki yeni kitabınız Mustafa Kemal’e Aşklanmak, Müptela Yayınlarından çıktı. Peki neden Mustafa Kemal’i anlattınız? Neden bir Kurtuluş Savaşı romanı yazmak istediniz?

Her Türk yazarı Mustafa Kemal’i yazmak ister. Bir gün zihnimde özgün bir Mustafa Kemal imajı canlandı. Özgün! Şimdiye kadar kimsenin görmediği bir yönüyle onu karşımda bulunca, şansımı denemek istedim.

4)      Mustafa Kemal’e Aşklanmak kitabının ana karakterinden birisi Cemile. Peki Cemile gerçek bir karakter mi?

Kurtuluş Savaşında Mustafa Kemal’in Anadolu Ordusuna İstanbul’dan gizlice silah gönderen kahraman bir Cemile olmuş.

5)      Aşk dolu bir savaşa, savaş dolu bir aşka davet etmişsiniz… Vahşetten bahsetmişsiniz… Benim okuduklarımdan çıkardığım, Kurtuluş Savaşı’nın desteklenmekten ziyade, savaşın boşuna başladığı ve bizi çok gerilettiği ve karşılığında çok acıya maruz kalmışız gibi bir sonuç çıkardım. Bunlar sizin düşünceleriniz mi? Yoksa bir başka yerden mi okuyarak bu düşünceyi benimsediniz?

Birinci Dünya Savaşına girişimizin yanlış olduğunu her zaman açıkça savunmuştur. Bu bilinir. Bu kitapta benim kattığım yenilik ‘Verimlilik’ kavramıdır. Mustafa Kemal verimsizliğe, yani karşılığı alınamayan işlere çok kızardı. Savaşmanın verimsiz bir faaliyet olduğuna inanırdı. Bir askerin, hayatını verdiği mesleğine böyle bakması, kendi başına bir dramdır.

6)      Kahramanlarınızı doğru seçmeliyiz diyorsunuz, sizin hayattaki kahramanlarınız kimler? Tabii Mustafa Kemal dışında…

İlk kahramanım babamdı, ona tapardım. O hep kaldı ama yanına koyduğum kahramanlar zamanla gelip geçtiler. Yazarlar oldu: Stendhal, Camus … Bazı icat yapanlar … Fatihler: Sezar, Napolyon, Barbaros … Devlet adamları: Thomas More, Turgut Özal …  Kahramanlarımı nerede aradığım kadar, nerelerde aramadığım da önemlidir. Kahramanlar evliya değildir, büyük zaafları vardır; buna rağmen onları sevebilmek bilgelik ister.

7)      Cemile’ye geri dönelim. Eğer ki Cemile’nin yerinde siz olsaydınız ne yapardınız?

Zaten Cemile benim! Romanın püf noktasını keşfettiniz. Her yazar kahramanlarının içine saklanmaz mı?

8)      Şimdi gelelim can alıcı soruya. Sizce aşk nedir?

Aşkın binlerce türü vardır. Her insanın aşkının farklı oluşu bir yana, sevdiğimiz insana karşı olan hislerimiz bir gün içinde bile birkaç kez değişmez mi? Milyon, milyar aşk vardır. Bu yüzden aşk hakkında aforizma yazmak kolaydır; ben de Lacan’dan bir alıntı yaptım.

9)      Ve son olarak gelecek planlarınız nelerdir? Yeni romanlarınızı bekleyelim mi? Yoksa başka çalışmalarınız mı var?

Bir ömürde iki hayat yeter: Sanayicilik ve yazarlık. Şu anda biri Celali İsyanları ve diğeri Lale Devri’yle ilgili iki tarihi roman yazmaktayım. Sonra tekrar Mustafa Kemal’i dönmek istiyorum: O bir dahi, beni rahatlatıyor.

Hızlı Soru&Cevap

Son zamanlarda okuduğunuz kitap: Drina Köprüsü

Son zamanlarda dinlediğiniz müzik: Klasik Caz

Son zamanlarda izlediğiniz film: Kelebeğin Rüyası

Son zamanlarda izlediğiniz dizi: House of Cards

Çay mı kahve mi?  Tercih etmek zorunda mıyım?

damy (1)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s